Janusz Jackowski


Janusz Jackowski, urodzony 25 grudnia 1930 roku w Poznaniu, to wybitna postać w polskim sporcie. Jego wkład w rozwój lekkoatletyki jest nie do przecenienia. Jako trener lekkoatletyczny, Jackowski zdobył szerokie uznanie i szacunek, prowadząc wielu utalentowanych sportowców do sukcesów na krajowej i międzynarodowej arenie.

Poza działalnością trenerską, Janusz Jackowski pełnił także rolę wykładowcy oraz profesora w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jego doświadczenie akademickie przyczyniło się do kształcenia wielu pokoleń przyszłych sportowców i trenerów.

Jackowski zyskał również miano stałego eksperta w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, gdzie jego wiedza i przemyślenia są na wagę złota. Jego zaangażowanie w promocję sportu oraz wychowanie fizyczne sprawia, że jest postacią, której osiągnięcia oraz osiągnięcia jego podopiecznych będą pamiętane przez wiele lat.

Życiorys

Janusz Jackowski rozpoczął swoją przygodę z lekkoatletyką w 1948 roku. Ukończył studia na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu w 1955 roku, gdzie jego promotorem był Karol Hoffmann. W roku 1956 podjął pracę jako trener oraz wykładowca na tejże uczelni. W 1967 roku uzyskał stopień doktora nauk. Jego kariera zawodowa w Polskim Związku Lekkiej Atletyki obejmowała stanowisko kierownika wyszkolenia w latach 1969-1972, gdzie odegrał kluczową rolę w przygotowaniach kadry do Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

W trakcie swojego kierownictwa zainicjował powstanie pierwszej w Polsce bieżni ze sztuczną nawierzchnią, która została otwarta 15 sierpnia 1969 roku na stadionie warszawskiej Skry. Po zakończeniu działalności w Związku Lekkiej Atletyki, kontynuował pracę jako delegat techniczny w IAAF. W latach 1991–2006 był członkiem zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Przez wiele lat trenował lekką atletykę w AZS Poznań, specjalizując się w biegach średnich oraz długich.

Janusz Jackowski jest także autorem podręcznika „Zarys lekkoatletyki”, który był używany jeszcze na początku XXI wieku. W swojej publikacji przedstawił autorski system treningowy dla biegaczy. Dodatkowo, był pomysłodawcą i założycielem „Studiów trenerskich dla wybitnych sportowców”, co przyczyniło się do kształcenia wielu znakomitych lekkoatletów, w tym takich jak Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tadeusz Ślusarski, Zbigniew Orywał, Tadeusz Kulczycki oraz Jerzy Maluśki.

Odznaczenia i uhonorowanie

Janusz Jackowski jest postacią, która zdobyła liczne odznaczenia i wyróżnienia w trakcie swojej kariery. W 1965 roku został uhonorowany złotą honorową odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA).

W 2011 roku, jego osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie złotego medalu „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”, co podkreśla jego wpływ na rozwój sportu w Polsce.

Dodatkowo, w 2020 roku, Jackowski odebrał Medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl), co stanowi kolejny dowód na jego niestrudzoną działalność w dziedzinie lekkoatletyki.

Warto zaznaczyć, że jest on także honorowym członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co potwierdza jego zaangażowanie i znaczenie w tej dziedzinie sportu.

Przypisy

  1. a b c d Jubileusz Profesora Janusza Jackowskiego - Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu [online], www.awf.poznan.pl [dostęp 23.08.2021 r.]
  2. a b c d 90. urodziny profesora Janusza Jackowskiego [online], pzla.pl [dostęp 23.08.2021 r.] 
  3. doc. dr Janusz Jackowski - Odkryj Poznań - Poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 23.08.2021 r.] 
  4. a b c d Radosław Patroniak, Profesorze, dziękujemy i kłaniamy się w pas!, w: Głos Wielkopolski, 26-27.06.2021 r., s. 14
  5. Komisja Kultury Fizycznej i Sportu /nr 75/, Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /nr 146/ [online], orka.sejm.gov.pl [dostęp 23.08.2021 r.]
  6. a b c AZS Poznań [online] [dostęp 23.08.2021 r.]
  7. a b c d Trener Janusz Jackowski odznaczony medalem 100-lecia PKOl – Polski Komitet Olimpijski [online] [dostęp 23.08.2021 r.] 

Oceń: Janusz Jackowski

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:23