Jerzy Alkiewicz


Jerzy Alkiewicz jest wybitną postacią w dziedzinie medycyny polskiej, szczególnie w obszarze pediatrii, pneumonologii oraz aerozologii. Jego życie zawodowe związane było z intensywną pracą na rzecz dzieci oraz poprawą ich zdrowia i jakości życia.

Urodził się 3 maja 1938 roku w Poznaniu, a odszedł 15 lipca 2005 roku. Jego wkład w rozwój tych specjalizacji medycznych pozostaje istotnym elementem jego dziedzictwa w polskiej medycynie.

Życiorys

Jerzy Alkiewicz był uznawanym specjalistą w dziedzinie medycyny, pochodzącym z rodziny związaną z nauką. Był synem Jana Alkiewicza, dermatologa i mikologa, oraz Barbary Kolszewskiej.

W roku 1956 pomyślnie ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, co stanowiło fundament jego dalszej kariery akademickiej. Następnie podjął studia w Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1963 roku.

Od początku swojego zawodowego życia związany był z I Kliniką Chorób Dzieci Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu. Rozpoczynał jako wolontariusz, by następnie zyskać różne stanowiska, w tym asystenta i adiunkta, a ostatecznie stał się kierownikiem kliniki w 1995 roku.

Ubiegał się o stopień doktora w 1973 roku, przedstawiając pracę na temat badań nad morfologią oraz topografią drożdżaków Candida albicans u dzieci. W 1990 roku obronił habilitację, której podstawa była rozprawa dotycząca inhalacyjnej formy koncentratu z Allium sativum w leczeniu grzybicy. W 1998 roku awansował na profesora zwyczajnego.

W swoim dorobku naukowym koncentrował się na wielu istotnych tematach, w tym grzybicach narządów wewnętrznych u dzieci, aerozoloterapii, a także pneumonologii i alergologii dziecięcej. Opracował innowacyjną metodę przygotowywania i stosowania u dzieci koncentratu czosnku do wziewnego leczenia grzybicy.

Jerzy Alkiewicz pozostawił po sobie znaczący ślad w nauce, publikując około 470 prac. Był twórcą oraz redaktorem naczelnym kwartalnika Postępy Aerozoloterapii, a jego zaangażowanie obejmowało także udział w komitetach naukowych wielu innych czasopism. Jego prace przyczyniły się do rozwoju wiedzy na temat chorób dziecięcych i metod ich leczenia.

Odznaczenia

Jerzy Alkiewicz jest osobą, która zdobyła wiele zaszczytnych odznaczeń i nagród za swoje osiągnięcia oraz wkład w rozwój społeczności i edukacji.

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Odznakę Honorową Miasta Poznania,
  • Odznakę Honorową za Zasługi w rozwoju województwa poznańskiego,
  • Nagrody Ministra Zdrowia oraz rektorskie,
  • Tytuł Honorowego Obywatela miasta Trzcianka.

Przypisy

  1. Honorowy Obywatel [online], Serwis Miasta i Gminy Trzcianka [dostęp 25.02.2022 r.]
  2. a b c d Anna Bręborowicz. Prof. dr hab.n. med. Jerzy Alkiewicz. „Advances in Respiratory Medicine”. 73, s. 207-208, 2005. [dostęp 25.02.2022 r.]
  3. a b c d e BogdanB. Kędzia BogdanB., Wspomnienie o prof. dr. hab. Jerzym Alkiewiczu • Postępy Fitoterapii 3-4/2005 • Czytelnia Medyczna BORGIS, „Postępy Fitoterapii”, 0 [dostęp 25.02.2022 r.] (pol.).

Oceń: Jerzy Alkiewicz

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22