Zbigniew Bartkowiak to postać o bogatym dorobku i znaczącym wpływie na polską medycynę. Urodził się 23 marca 1924 roku w Poznaniu i swoją działalność zawodową związane z medycyną zbudował przez wiele dekad.
Był nie tylko lekarzem pediatrą i epidemiologiem, ale także uznawanym pedagogiem. Jego zaangażowanie w popularyzację higieny oraz medycyny szkolnej czyniło go ważną postacią w zakresie zdrowia publicznego.
Zmarł 10 stycznia 2010 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie trwały ślad w społeczności medycznej.
Życiorys
Zbigniew Bartkowiak był osobą, której życie naznaczone było trudnymi doświadczeniami. Jego ojciec Ignacy aktywnie uczestniczył w działaniach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Poznaniu. W listopadzie 1939 roku, niemieccy okupanci przymusowo wysiedlili jego rodzinę, składającą się z sześciu osób, do obozu przesiedleńczego na Głównej ulicy. Zbigniew został oddzielony od swojej rodziny i wywieziony do Niemiec, gdzie pracował jako szklarz. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, wrócił do Poznania z ciężkimi ranami.
Ukończył Gimnazjum i Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, gdzie miał przyjemność zdać maturę w 1946 roku. Następnie ubiegł się o edukację w Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Lekarskim w 1952 roku. Dodatkowo w latach 1962-1964 odbywał studia uzupełniające w zakresie pedagogiki, co wzbogaciło jego kwalifikacje zawodowe. Zbigniew miał specjalizację w dziedzinie epidemiologii (I stopień) oraz pediatrii i higieny szkolnej (II stopień).
W latach 1951-1971 pełnił obowiązki kierownika Oddziału Higieny Szkolnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Jego kariera nabrała międzynarodowego wymiaru, ponieważ w 1965 roku był stypendystą WHO, uczestniczącym w programach dotyczących higieny i medycyny szkolnej w Holandii, RFN i Szwecji. W kolejnych latach, od 1972 do 1974, pracował jako inspektor do spraw pediatrii w Zespole Miejskich Przychodni Specjalistycznych w Poznaniu, a od 1974 do 1989 roku był adiunktem w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po przezwyciężeniu wielu trudności i osiągnięciu sukcesów, przeszedł na emeryturę w 1989 roku. Został pochowany 21 stycznia 2010 roku na cmentarzu Górczyńskim (kwatera ILb-8-3). Od 1951 roku był mężem Ireny z domu Cicha (zm. 1983); para doczekała się córki i syna, co wzbogaciło ich życie rodzinne.
Przynależność
Zbigniew Bartkowiak jest osobą o bogatym zaangażowaniu społecznym, który działa w wielu organizacjach oraz stowarzyszeniach. Pełni funkcję członka honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Jako prezes oddziału poznańskiego Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, aktywnie wspiera działalność w tej dziedzinie. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Bartkowiak jest członkiem założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu, co świadczy o jego chęci angażowania się w działalność intelektualną i religijną. Należy również do Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Jego działalność nie kończy się na tym; jest aktywnym działaczem Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Medycznej w Poznaniu oraz Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Dorobek
Zbigniew Bartkowiak był wybitnym autorem, który opracował około 135 różnorodnych publikacji w dziedzinie nauki, literatury popularno-naukowej oraz edukacji zdrowotnej.
Ordery i odznaczenia
Wśród licznych osiągnięć i uznania, Zbigniew Bartkowiak może poszczycić się imponującą listą odznaczeń, które odzwierciedlają jego wkład w różne dziedziny życia społecznego i zawodowego.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznaka Kryształowe Serce,
- Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża,
- Odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”,
- Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
- Medal im. Karola Marcinkowskiego,
- Złoty Medal 100-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego,
- Medal 700-lecia szpitalnictwa kaliskiego (przyznany przez Kaliskie Towarzystwo Lekarskie).
Jego osiągnięcia są nie tylko dowodem na profesjonalizm, ale także na zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnej i zawodowej.
Przypisy
- Bartkowiak Zbigniew (1924 - 2010) [online], gazetapl [dostęp 02.02.2022 r.]
- Plan Poznania - Cmentarze [online], www.poznan.pl [dostęp 20.03.2021 r.]
- Odszedł Judym, Fakty UMP, nr 1(91)/2010
- opr. Lidia Leońska, Noty biograficzne o autorach, [w:] Profile starości, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2000.
- Nekrologi.net
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Zdzisław Mierzyński | Krzysztof Słowiński (lekarz) | Tomasz Cieszyński | Kazimierz Jankowski (lekarz) | Jerzy Alkiewicz | Kazimierz Hołoga | Tomasz Grottel | Wanda Błeńska | Mieczysław Wojtkowiak | Krzysztof Dzikowski (lekarz) | Jacek Wysocki (pediatra) | Bożena Raszeja-Wanic | Jan Fibak | Edward Bryk | Janina Pohl-Mizerska | Ksawery Rowiński | Witold Kapuściński | Janusz Zeyland | Jacek Moll | Ryszard KoczorowskiOceń: Zbigniew Bartkowiak