Kazimierz Jankowski (lekarz)


Kazimierz Jankowski, urodzony 17 lipca 1931 roku w Poznaniu, był znanym polskim lekarzem psychiatrią. Swoją karierę zawodową poświęcił nie tylko praktyce, ale również psychoterapii oraz pisarstwa. Zmarł 14 sierpnia 2013 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek w dziedzinie psychiatrii.

Jankowski był zwolennikiem podejścia znanego jako psychiatria humanistyczna, co odzwierciedlało się w jego pracy klinicznej oraz działalności edukacyjnej. Jako autor licznych książek, dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, wpływając na rozwój myśli psychoterapeutycznej w Polsce.

Życiorys

Kazimierz Jankowski, uznawany za znaczącą postać w dziedzinie psychiatrii, ukończył swoje studia w 1963 roku. Przez kolejne lata rozwijał swoje umiejętności i wiedzę, uzyskując habilitację w 1971 roku. W okresie od 1956 do 1966 roku był pracownikiem Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie, a od roku 1966 związał się z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 1970 Jankowski był organizatorem oraz kierownikiem naukowym Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Nerwic w Warszawie, a także założył Ośrodek Zdrowia Psychicznego Synapsis. Ciekawe jest, że przez pewien czas uważał, iż istnieje możliwość leczenia psychoz bez użycia leków. Jego kariera międzynarodowa zawiodła go w 1979 roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie na zaproszenie Uniwersytetu Kansas w Lawrence wykładał psychiatrię.

Po powrocie do Polski, w 1999 roku zrezygnował z praktyki lekarskiej, skupiając się na pracy publicystycznej. Wśród jego współpracowników można wymienić takie osoby jak Aleksandra Rogowska, Joanna Flatau oraz Andrzej Samson.

Ostatnie lata życia Jankowski spędził w Warszawie. Był dwukrotnie zamężny; jego pierwszą żoną była dr n. med. Halina Jankowska z d. Dreszer, z którą miał córkę Aleksandrę, a jego drugą żoną była Hanna Buza. Co ważne, Jankowski był również członkiem American Psychiatric Association.

Wybrane publikacje

Oto wybór istotnych publikacji autorstwa Kazimierza Jankowskiego, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinie psychiatrii oraz psychologii.

  • psychofizjologiczne aspekty przewlekłej schizofrenii (1972),
  • hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej (1972),
  • od psychiatrii biologicznej do psychiatrii humanistycznej (1975),
  • człowiek i choroba (1975),
  • mój Śambhala (1978),
  • od psychiatrii biologicznej do humanistycznej: dwadzieścia lat później (1994).

Przypisy

  1. Nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 22.08.2013 r.]

Oceń: Kazimierz Jankowski (lekarz)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:5