Lidia Zielińska


Lidia Zielińska, urodzona 9 października 1953 roku w Poznaniu, jest uznaną polską kompozytorką, utalentowaną skrzypaczką oraz wykładowcą akademickim. Swoje studia w zakresie kompozycji zakończyła w 1978 roku w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie zdobywała wiedzę pod okiem Andrzeja Koszewskiego.

W trakcie swojej kariery artystycznej Lidia Zielińska pracowała jako skrzypaczka w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej oraz w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Jej twórczość współczesna jest ściśle związana z różnorodnymi zjawiskami artystycznymi; współpracowała z wieloma wybitnymi osobami z dziedziny sztuk plastycznych, teatru oraz filmu eksperymentalnego, w tym z Izabellą Gustowską, Wojciechem Müllerem, Ewą Wycichowską, Lechem Raczakiem, Rolandem Toporem oraz Janem Berdyszakiem.

W latach 1970–1978 była aktywną członkinią grupy artystycznej Od Nowa, gdzie, razem z Izabellą Gustowską, Wojciechem Müllerem, Bogumiłem Kaczmarkiem oraz Wiesławem Krzyżaniakiem, angażowała się w różnorodne działania parateatralne oraz przestrzenne.

W twórczości Lidii Zielińskiej znajdują się kompozycje realizowane na zlecenie wielu instytucji, takich jak Polskie Radio, „Solidarność”, Teatr Ósmego Dnia, Holland Dance Festival, Euro-Musik-Theater w Stuttgarcie oraz holenderski zespół De Ereprijs. Jej dzieła były także zamawiane przez Radia Szwedzkiego, Ministerstwo Kultury Badenii-Wirtembergii, „Warszawską Jesień” oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Lidia Zielińska miała również możliwość pracy w renomowanych studiach muzyki elektronicznej, takich jak Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, a także w Instytucie psychoakustyki i muzyki elektronicznej (IPEM) Uniwersytetu Gandawskiego oraz studiach w Sztokholmie i Karlsruhe.

Oprócz działalności kompozytorskiej, Lidia Zielińska jest współzałożycielką kwartalnika muzycznego „Monochord, de musica acta, studia et commentarii” oraz Wydawnictwa Muzycznego „Brevis”. Angażowała się w wiele inicjatyw, takich jak Fundacja „Dziecko i dźwięk”, Fundacja Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, Wielkopolskie Towarzystwo Sztuk Pięknych „Zachęta” oraz Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej.

Nagrody i wyróżnienia

Lista osiągnięć Lidii Zielińskiej jest imponująca i pokazuje jej wybitny wkład w muzykę współczesną. Oto niektóre z jej znaczących nagród i wyróżnień:

  • 1978 – II nagroda w Konkursie im. Artura Malawskiego za Litanię na kwartet smyczkowy,
  • 1979 – III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Białymstoku za Stabile, mobile a passacaglia dla 7 wykonawców,
  • 1979 – wyróżnienie na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za Polietylenowy dyptyk na orkiestrę,
  • 1979 – I nagroda oraz nagroda krytyki na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Jeunesses Musicales” w Belgradzie za Koncert skrzypcowy,
  • 1980 – II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Łańcucie za Sześć utworów na kwartet smyczkowy,
  • 1981 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim dla Kompozytorek w Mannheim za Assacaglię dla 5 instrumentalistów,
  • 1982 – wyróżnienie na Konkursie im. Karola Szymanowskiego za tragifarsę Pani Koch,
  • 1983 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Maxa Deutscha w Paryżu za utwór Pożegnanie z Tooropem na orkiestrę,
  • 1997 – laureatka Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges za utwór Jako te białe myszki,
  • 2001 – emsPrize w Sztokholmie za Just too many words na taśmę,
  • 2007 – Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za „wybitne i wszechstronne osiągnięcia kompozytorskie”,
  • 2015 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Działalność akademicka

Lidia Zielińska jest profesorem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę kompozycji oraz zarządza Studiem Muzyki Elektroakustycznej. Jej kariera akademicka obejmuje również wykłady, które odbyły się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w latach 1992-1993.

Od 1989 roku do 1992, a także od 2001 roku, aktywnie prowadzi zajęcia z sonologii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dawnej Akademii Sztuk Pięknych). Dzięki swoim doświadczeniom, wniosła znaczący wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce.


Oceń: Lidia Zielińska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:16