Maria Hrabowska


Maria Hrabowska, z datą urodzin 8 lutego 1936 roku w Poznaniu, to postać nie tylko znana w świecie medycyny, ale także zaangażowana społecznie. Zmarła 14 lipca 2008 roku w Gdańsku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe oraz działalność publiczną.

Była profesorem nadzwyczajnym, doktor habilitowanym nauk medycznych, specjalizującym się w patomorfologii oraz immunologii. Swoją karierę akademicką rozwijała na Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie znacząco przyczyniła się do rozwoju nauk medycznych oraz edukacji kolejnych pokoleń lekarzy.

Maria Hrabowska była również aktywną działaczką w NSZZ „Solidarność” oraz instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie osiągnęła stopień harcmistrzyni. W latach 1996-2001 piastowała funkcję Przewodniczącej ZHP, co świadczy o jej zaangażowaniu w pracy z młodzieżą oraz w działaniach na rzecz społeczności lokalnych.

Medycyna

Maria Hrabowska pełniła funkcję kierownika Samodzielnej Pracowni Patomorfologii Klinicznej w Instytucie Położnictwa oraz Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Gdańsku.

W dniu 31 marca 1993 roku uzyskała tytuł profesora nauk medycznych.

Harcerstwo

Maria Hrabowska przyszła na świat w семейство oficera Wojska Polskiego, który zginął we wrześniu 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, zamieszkała z matką w Gdyni. W wieku 11 lat rozpoczęła swoją przygodę z harcerstwem.

W roku 1957, będąc studentką Akademii Medycznej, wzięła aktywny udział w reaktywacji harcerstwa w Gdańsku. Prowadziła drużynę harcerek oraz działała w kręgu starszoharcerskim „Westerplatte”. W 1959 roku uzyskała tytuł podharcmistrzyni w kręgu akademickim przy Akademii Medycznej w Gdańsku. Została ostatnią komendantką Hufca Harcerek Gdańsk-Śródmieście, który został rozwiązany w 1961 roku.

Po wprowadzeniu nowego systemu harcerskich stopni i sprawności przez Jacka Kuronia, który zerwał z dotychczasową metodyką, Maria Hrabowska na niemal 20 lat wycofała się z działalności harcerskiej, skupiając się na pracy naukowej.

W latach 1972–1975 odwiedzała swojego ciężko chorego przyjaciela, Józefa Grzesiaka „Czarnego”, w charakterze lekarza. Po długiej przerwie, w 1980 roku, powróciła do harcerstwa, dołączając do Kręgu im. Andrzeja Małkowskiego w Gdańsku, gdzie pełniła funkcję zastępczyni komendanta kręgu. Angażowała się również w Krąg Seniorów „Korzenie”, prowadząc szkolenia dla drużynowych oraz pomagając w organizacji obozów harcerskich.

W roku 1982 zdobyła stopień harcmistrzyni, a w 1990 roku została przewodniczącą Naczelnego Sądu Harcerskiego. W jej inicjatywie powstał Harcerski Rejestr Represjonowanych. Współtworzyła program wychowania zdrowotnego w ramach ZHP.

Od 1993 roku Maria Hrabowska pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Związku Harcerstwa Polskiego. Po śmierci Stefana Mirowskiego, w latach 1996-2001, objęła stanowisko Przewodniczącej ZHP. W 1993 roku brała udział w wyborach parlamentarnych, kandydując do Senatu z ramienia Komitetu Wyborczego „Służba Dziecku” w Gdańsku.

Maria była aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność” oraz angażowała się w działalność Związku Legionistów Polskich, w którym to pełniła rolę komendantki Okręgu Północnego. Dodatkowo współpracowała z Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdującym się w Krakowie.

Ostatnie dni spędziła w Gdyni, gdzie została pochowana na cmentarzu Witomińskim (kwatera 55-32-34a).

Odznaczenia

Maria Hrabowska odegrała istotną rolę w swoim życiu zawodowym, co zostało docenione poprzez przyznanie jej wielu wyróżnień i odznaczeń.

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 17 grudnia 2007,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 16 maja 2001,
  • Złoty Krzyż Zasługi – dwukrotnie,
  • Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
  • Srebrny Medal Virtuti Civili,
  • Srebrna Odznaka II RP Za Wierną Służbę,
  • Srebrny Medal Zasług Fundacji „Straż Mogił Polskich Bohaterów”,
  • Medal „Zasłużony Akademii Medycznej w Gdańsku”,
  • Medal 1000-lecia Miasta Gdańska.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17.12.2007 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2008 r. nr 33, poz. 295, pkt 5.)
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16.05.2001 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2001 r. nr 23, poz. 405, pkt 13.)
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.01.1997 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 1997 r. nr 19, poz. 191, pkt 16.)
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Cmentarze Komunalne w Gdyni

Oceń: Maria Hrabowska

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:19