Teodor Teofil Matecki był postacią niezwykle istotną dla historii Poznania i życia społecznego tego miasta. Urodził się 25 kwietnia 1810 roku w Poznaniu, gdzie spędził również większość swojego życia. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do pracy w zawodzie lekarza, ale obejmowała także szeroko pojęte działania na rzecz społeczności lokalnej.
Matecki stał się aktywnym członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, organizacji, która miała na celu wspieranie badań naukowych oraz promocję wiedzy w regionie. Jego zaangażowanie w działalność towarzystwa odzwierciedlało jego pasję do nauki oraz chęć wpływania na rozwój kultury i edukacji w Poznaniu.
Jednym z najważniejszych projektów, które zainicjował, było wystawienie pomnika Adama Mickiewicza w stolicy Wielkopolski. Ten krok był nie tylko hołdem dla wielkiego polskiego wieszcza, ale także świadectwem narodowej tożsamości oraz wartości, które Matecki pragnął przekazać przyszłym pokoleniom. Zmarł 15 maja 1886 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie znaczący ślad w historii miasta.
Życiorys
Teodor Teofil Matecki rozpoczął swoją edukację w gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Jednak jego nauka została przerwana, gdy zdecydował się zaangażować w powstanie listopadowe. W tym czasie dołączył do artylerii, a za swoje bohaterskie czyny podczas obrony Warszawy został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po wcześniejszych wydarzeniach został skazany przez władze pruskie na trzy miesiące więzienia za swój udział w powstaniu. Po opuszczeniu więzienia, w 1833 roku, zdał maturę we Wrocławiu, a następnie rozpoczął studia medyczne na tamtejszym uniwersytecie, które zakończył w 1837 roku uzyskaniem stopnia doktora medycyny. Po tym okresie odbył staż w Berlinie, a wkrótce potem osiedlił się w Poznaniu.
Matecki łączył pracę lekarza z aktywnością społeczną oraz działalnością polityczno-narodową. Podczas studiów we Wrocławiu, wraz z Janem Evangelistą Purkyněm, zainicjował powstanie Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego, w którym pełnił rolę pierwszego prezesa. Jako członek Towarzystwa Naukowej Pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego w Poznaniu, uczestniczył również w działalności spółki Bazar, Kasyna oraz rady miejskiej.
W latach 1841–1843 uczestniczył w serii wykładów publicznych, które miały miejsce w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, zainicjowanych przez Tytusa Działyńskiego. Tam prowadził wykłady z zakresu fizyki i chemii, podczas gdy znani wykładowcy tacy jak Karol Libelt, Jędrzej Moraczewski i Jakub Krotowski-Krauthofer zajmowali się innymi tematami.
Inspirując się Karolem Marcinkowskim, Matecki skupiał się na pomocy ubogim. W ramach działalności organicznej współpracował również z konspiracją przygotowującą powstanie w Wielkopolsce, wspierając m.in. magazynowanie lekarstw. W 1846 roku został aresztowany i uwięziony w różnych miejscach, w tym w Poznaniu, Sonnenburgu i Moabicie, a w berlińskim procesie skazano go na sześć lat twierdzy oraz grzywnę. Uwolniono go dzięki wydarzeniom rewolucji 1848, w wyniku czego stał się koordynatorem służby lekarskiej w Komitecie Narodowym.
W latach 1848–1849 Matecki założył szpitale w Śremie, Wrześni i Miłosławiu, gdzie udzielał pomocy powstańcom. Przyczynił się również do walked z epidemią cholery. Jego praca na rzecz rannych powstańców trwała także w czasie powstania styczniowego, kiedy to jego zaangażowanie było nieocenione.
Po roku 1848 kontynuował swą karierę jako lekarz oraz popularyzator nauki. Razem z Ignacym Zielewiczem oraz Piotrem Seckim zapoczątkował nowoczesną chirurgię w Wielkim Księstwie Poznańskim, wprowadzając znieczulenie ogólne przy użyciu eteru i chloroformu. Pełnił funkcję naczelnym chirurga w Szpitalu Dziecięcym Sióstr Miłosierdzia w Poznaniu, a także kierownika zakładu położniczego w Szpitalu Elżbiety, zarządzając jednocześnie uzdrowiskiem wodoleczniczym w Dębnie.
Matecki był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Towarzystwa Naukowego w Krakowie oraz Towarzystwa Lekarzy Podolskich. Najwięcej czasu poświęcał Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk, którego był jednym z założycieli i pełnił funkcję skarbnika w latach 1858–1875, a następnie wiceprezesa do końca życia. Kierował Wydziałem Przyrodniczym oraz Lekarskim tego towarzystwa, a także uczestniczył w wielu jego komisjach, m.in. tej dotyczącej obchodów 400-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w 1873 roku.
Był także członkiem dyrekcji poznańskiego Bazaru oraz brał udział w akcjach bazarowych PTPN. W wygłoszonych referatach i odczytach poruszał szeroką tematykę, publikując artykuły dotyczące медycynie, chemii, fizyki, matematyki i astronomii. W 1884 roku wziął udział w II zjeździe lekarzy i przyrodników polskich odbywającym się w Poznaniu. Zapoczątkował prace nad polskim słownictwem chemicznym oraz medycznym, co stało się przedmiotem jego rozprawy zatytułowanej „Słownictwo chemiczne polskie”.
Jego życiowym partnerem była Apolonia z Szumanów (1817–1884), siostra dwóch znanych działaczy wielkopolskich: Henryka i Kazimierza Szumanów. Dzięki małżeństwu z Apolonią nawiązał także znajomość z Karolem Libeltem, wybitnym filozofem i politykiem wielkopolskim, z którym współpracował zarówno przed powstaniem, jak i w czasie działalności Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Apolonia była siostrą drugiej małżonki Libelta, Marii.
Po śmierci, Matecki został pochowany na poznańskim cmentarzu św. Marcina, a po likwidacji cmentarza jego szczątki przeniesiono na cmentarz Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha.
Wybrane publikacje
Teodor Teofil Matecki, uznawany za wpływową postać w polskiej literaturze, pozostawił po sobie wiele cennych publikacji, które dotykały różnych aspektów życia i zdrowia. Wśród jego najważniejszych dzieł można wymienić:
- Poradnik dla młodych matek, czyli fizyczne wychowanie dzieci w pierwszych siedmiu latach, Poznań 1848,
- Słownictwo chemiczne polskie, Poznań 1855,
- Domowa apteczka, Poznań 1860,
- Rady i nauki starego lekarza dla nielekarzy, Poznań 1867.
Przypisy
- Encyklopedia Wrocławia. Jan Harasimowicz (red.). Wyd. III. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006 r., s. 914.
- Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991 r., s. 425. ISBN 83-04-03723-8.
- Wybór Jan Data, Listy z Poznania. Wybór felietonów z drugiej połowy XIX wieku, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1988 r., s. 90, ISBN 83-210-0718-X.
- Biblioteka Kórnicka. [dostęp 20.01.2010 r.]
- Dr Teofil Matecki Kurier Lwowski 1886 nr 139 s. 1.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ernst Kantorowicz | Tomasz Dietl | Eugeniusz Rychlewski | Marek Ziółkowski (socjolog) | Hanna Domańska-Lifsches | Jacek Kowalski | Maria Trzeciakowska | Zygmunt Bauman | Igor Kraszewski | Tomasz Błaszczyński | Zygmunt Vetulani (informatyk) | Witalis Ludwiczak | Jan Węglarz | Maria Hrabowska | Andrzej Grzybkowski | Zofia Ostrowska-Kębłowska | Władysław Findeisen | Michał Sobkowski | Aleksander Szulc | Adam HeymowskiOceń: Teodor Teofil Matecki