Jan Węglarz


Jan Węglarz, urodzony 24 września 1947 roku w Poznaniu, to wybitny polski matematyk oraz informatyk. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk (PAN), co świadczy o jego znaczącym wkładzie w rozwój nauki w Polsce. Jako profesor zwyczajny Politechniki Poznańskiej, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów i badaczy.

Węglarz jest również pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, gdzie jego praca koncentruje się na rozwijaniu nowoczesnych technologii komputerowych oraz badaniach operacyjnych. Jego badania są cenione w środowisku naukowym, a Węglarz jest jednym z autorów pionierskiego mikrokomputera Elwro 800 Junior, który odegrał kluczową rolę w historii polskiej informatyki.

Życiorys

Jan Węglarz to wybitny polski naukowiec, który jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Po ukończeniu liceum, swoje studia kontynuował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej.

W 1971 roku rozpoczął pracę na Politechnice Poznańskiej, gdzie w 1974 roku uzyskał stopień doktora, a w 1977 roku – habilitację. Jego osiągnięcia doprowadziły do uzyskania tytułu profesora nauk technicznych w 1988 roku. W 1991 otrzymał status członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, a w 1998 roku został członkiem rzeczywistym tejże akademii. W 1976 roku był inicjatorem oraz kierownikiem Pracowni Badań Operacyjnych.

Od 1995 roku pełnił rolę kierownika Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Poza tym, był pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, które dzięki jego staraniom stało się jednym z trzech wyróżniających się centrów tego typu w Polsce. Centrum to nie tylko obsługuje miejską sieć komputerową POZMAN, ale również pełni rolę operatora krajowej, szerokopasmowej sieci naukowej POL-34.

Węglarz to renomowany specjalista w dziedzinie informatyki, badań operacyjnych oraz nauk decyzyjnych. Jego prace koncentrują się na zagadnieniach harmonogramowania zadań oraz alokacji zasobów, co znalazło praktyczne zastosowanie zarówno w aspektach technicznych, jak i ekonomicznych. Specjalizuje się w optymalizacji procesów przydziału zasobów w różnych systemach produkcyjnych i komputerowych.

W wyniku swoich badań, stworzył matematyczne struktury modelujące cechy realizacyjne, takie jak czas wykonania, koszt czy prędkość, w połączeniu z ilością przypisanych zasobów. Jego badania znacząco przyczyniły się do rozwoju metod szeregowania zadań i teorii sterowania przydziałem zasobów, z praktycznymi rezultatami zauważalnymi w produkcji i informatyce.

W ostatnich latach zainicjował badania nad wielokryterialnymi problemami zarządzania zasobami w systemach gridowych, a jego dokonania zostały uwiecznione w blisko 15 monografiach oraz ponad 250 artykułach w międzynarodowych i krajowych czasopismach naukowych.

Węglarz wielokrotnie współpracował z ponad 100 ośrodkami badawczymi na całym świecie, zwłaszcza w USA i Niemczech. Jego ekspertyza była na tyle doceniana, że zyskał zaproszenia do wygłaszania wykładów w wielu krajach, w tym w Kanadzie, Japonii, Indiach, Izraelu oraz w niemal całej Europie. Przez lata jego działalności naukowej, wygłosił w sumie ponad 100 referatów na międzynarodowych konferencjach.

Prof. Węglarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Wśród nich znajduje się Nagroda Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz złoty medal EURO przyznany przez Stowarzyszenie Europejskich Towarzystw Badań Operacyjnych. Był pierwszym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej, który objął funkcję prezydenta tego stowarzyszenia.

W latach 2003-2010 działał w Polskiej Akademii Nauk jako członek Prezydium, a także pełnił funkcję Prezesa Oddziału PAN w Poznaniu. Jego wkład w rozwój nauki obejmuje również promotorstwo 20 przewodów doktorskich, w tym doktoratów, które zakończyło się uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego przez ośmiu jego podopiecznych oraz tytułu profesora przez sześciu z nich.

Jako rzeczoznawca w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, ocenił około 150 wniosków. Regularnie prowadzi otwarte seminaria naukowe, które przyciągają przedstawicieli licznych krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich, w tym doktorantów. Do tej pory na tych seminariach wygłoszono około 800 referatów naukowych.

Prof. Węglarz publikował w wielu uznawanych czasopismach, takich jak „European Journal of Operational Research”, „Journal of the Operational Research Society” oraz „Annals of Operations Research”. Bierze aktywny udział w licznych stowarzyszeniach naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym American Mathematical Society oraz Operations Research Society of America.

W 2021 roku Został wybrany przewodniczącym Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim. Warto również wspomnieć, że jego ojciec, Józef Węglarz, również piastował tytuł profesora na Politechnice Poznańskiej, co podkreśla dziedzictwo naukowe rodziny.

Odznaczenia, wyróżnienia i doktoraty honoris causa

Jan Węglarz, uznawany w kręgach akademickich i naukowych, został doceniony za swoje osiągnięcia poprzez szereg prestiżowych odznaczeń państwowych. Wyróżnia się on następującymi medalami:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 1991 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1997 roku,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 2004 roku,
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 2019 roku.

Poza odznaczeniami, Jan Węglarz jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień, które podkreślają jego wkład w naukę oraz dydaktykę:

  • Złoty Medal EURO,
  • Złoty Medal University of Missouri-Columbia,
  • Nagroda Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej,
  • Nagroda Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania,
  • Złoty Hipolit, przyznany w 2013 roku.

Węglarz jest również szanowanym doktorem honoris causa wielu uczelni. Oto lista instytucji, które uhonorowały go tym tytułem:

W 2016 roku, jako wyraz uznania dla jego działalności, przyznano mu honorowe obywatelstwo miasta Poznań.

Przypisy

  1. Politechnika Poznańska, Instytut Informatyki. libra.cs.put.poznan.pl. [dostęp 24.02.2024 r.]
  2. Jacek Błażewicz. cs.poznan.pl. [dostęp 13.01.2021 r.]
  3. Profesor Jan Węglarz Laureatem Nagrody Złotego Hipolita. info.put.poznan.pl, 30.10.2013 r.
  4. Karla Koziolek: Prof. Jan Węglarz - Honorowy informatyk Poznania. gloswielkopolski.pl, 10.04.2016 r. [dostęp 29.06.2016 r.]
  5. Karolina Koziolek: Prof. Jan Węglarz - Honorowy informatyk Poznania. gloswielkopolski.pl, 10.04.2016 r.
  6. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Ordery i odznaczenia / Odznaczenia z okazji jubileuszu 100-lecia Politechniki Poznańskiej [online], www.prezydent.pl [dostęp 22.05.2019 r.]
  7. Prof. Jan Węglarz doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. gazetalubuska.pl, 05.06.2009 r. [dostęp 25.09.2019 r.]
  8. Monika Lamęcka-Pasławska: Internetowa Dolina - prof. Jan Węglarz. poznan.wyborcza.pl, 23.05.2008 r. [dostęp 29.06.2016 r.]
  9. Wręczenie doktoratu honorowego AGH
  10. Przebieg uroczystości na Politechnice Szczecińskiej. [dostęp 29.02.2012 r.]
  11. II Konferencja Smoleńska 2013. konferencja.home.pl. [dostęp 20.10.2014 r.]
  12. Konferencja Smoleńska 22.10.2012. konferencja.home.pl. [dostęp 20.10.2014 r.]
  13. Węglarz, Jan (1947- ). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 09.05.2016 r.]
  14. author:"Jan Węglarz" (publikacje). scholar.google.pl. [dostęp 09.05.2016 r.]
  15. Prof. zw. dr hab. inż. Jan Węglarz. [dostęp 04.03.2016 r.]
  16. Decyzja Senatu UŚ o uhonorowaniu prof. inż. Jana Węglarza. [dostęp 02.07.2008 r.]

Oceń: Jan Węglarz

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:20