Stanisław Nogaj, urodzony 8 listopada 1897 roku w Poznaniu, pozostaje postacią z pewnością wartą uwagi w polskim dziedzictwie literackim oraz dziennikarskim. Jego życie zakończyło się 27 stycznia 1971 roku w Katowicach, co stanowi smutny koniec kariery człowieka, który poświęcił swoje życie pracy dla innych.
Będąc wielkim działaczem i bohaterem walki o wolność ziem polskich z rąk zaboru pruskiego, Nogaj odegrał kluczową rolę w różnych inicjatywach, które dążyły do uzyskania niezależności. Jego zaangażowanie w te działania pokazuje jego pasję do narodowego wyzwolenia i miłości do ojczyzny.
Co więcej, Stanisław Nogaj był również jednym z pierwszych twórców literatury obozowej, której dzieła zaczęły pojawiać się na łamach literatury jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Jego prace stanowią cenny wkład w refleksję nad trudnymi czasami, w których przyszło mu żyć.
Życiorys
Stanisław Nogaj przyszedł na świat 8 listopada 1897 roku w Poznaniu, w rodzinie woźnicy Jana oraz Rozalii z Chwiałkowskich. Już w młodym wieku, w latach 1905/06, stał się inicjatorem i organizatorem strajku szkolnego w swojej klasie w szkole świętomarcińskiej. Jego działalność społeczna była silnie związana z ruchami patriotycznymi – był aktywnym członkiem „Sokoła”. W 1912 roku przystąpił do bojówki wojskowo-wywiadowczej, a w czerwcu 1913 z własnym zastępem związał się z hufcem skautów „Piast”. Stojąc na czele organizacji niepodległościowej w zaborze pruskim do roku 1918, pełnił funkcję zastępcy komendanta POW Zaboru Pruskiego oraz kierownika Wydziału Wywiadowczo-Wykonawczego.
Nogaj organizował pierwsze oddziały powstańcze w Poznaniu, a jego działania obejmowały m.in. zdobycie budynku prezydium policji, Sztabu V Korpusu, koszar Kernwerk, i innych strategicznych miejsc. Brał udział w walce pod Ławicą. Był zastępcą komendanta w akcji pod Szubinem oraz dowodził grupą pod Szamocinem, a następnie działał na odcinku Paterek – Ludwikowo.
Co istotne, 21 lutego 1919 roku, został aresztowany za bolszewizm. Następnie objął dowództwo kompanii szturmowej Poznańskiego Batalionu Śmierci, z którą do czerwca 1919 roku walczył na Froncie Litewsko-Białoruskim. Po zakończeniu tych działań, od czerwca 1919 roku został oficerem II Oddziału SG WP, gdzie jako porucznik Stefan Wolski organizował oddziały konspiracyjne w powiatach kluczborskim, lublinieckim i oleskim.
Niestety, w lipcu 1919 roku, Nogaj został aresztowany przez Niemców w Kluczborku i trafił do więzienia w Opolu, z którego wyszedł na mocy amnestii. Wziął aktywny udział w akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku, jak również na Warmii i Mazurach, a jego obecność była istotna w I oraz III powstaniach śląskich. Po III powstaniu, w Poznaniu założył Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. W listopadzie 1921 roku został zwolniony z armii.
W okresie międzywojennym Nogaj miał kluczowy wpływ na życie społecznie i sportowe, angażując się szczególnie w organizacje działające wśród byłych uczestników powstań narodowych. Był redaktorem w katowickich gazetach, takich jak „Polonia”, „Siedem Groszy” oraz „Kurier Wieczorny”. Oprócz tego, w 1937 roku wydał książkę zatytułowaną „Za drutami i kratami Trzeciej Rzeszy”, w której opisał życie więźniów w obozie w Lichtenburgu, zawierając relacje Ślązaków oraz Niemców, którzy byli jego więźniami.
We wrześniu 1939 roku sprawował funkcję dowódcy 3 kompanii Robotniczej Brygady Obrony Warszawy. Po kapitulacji stolicy powrócił na Śląsk, gdzie założył ruch oporu „Odrodzenie”. Niestety, 9 marca 1940 roku został aresztowany przez Gestapo. Trafił do obozów koncentracyjnych, w tym do Dachau, a następnie do Gusen, gdzie poza przetrwaniem, organizował rozgrywki piłki nożnej wśród więźniów. Swoje doświadczenia z tego okresu uwiecznił w pamiętnikach, które opublikował po wojnie – „Gusen; Pamiętnik dziennikarza” (Katowice 1945–1946).
Po zakończeniu wojny zamieszkał z rodziną w Katowicach, gdzie pracował jako dziennikarz w tamtejszych redakcjach, a także angażował się w działalność ZBoWiD-u. Zmarł 27 stycznia 1971 roku w Katowicach i został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej.
Ordery i odznaczenia
Stanisław Nogaj był osobą, która otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń za swoje zasługi. Poniżej przedstawiamy listę nagród, które zostały mu przyznane:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż walecznych (dwukrotnie),
- srebrny krzyż zasługi (24 grudnia 1928),
- wielkopolski krzyż powstańczy (6 grudnia 1957),
- gwiazda górnośląska.
Przypisy
- a b c d e Stanisław Nogaj [online], Powstanie Wielkopolskie [dostęp 17.01.2023 r.]
- Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym [online], powstancy-wielkopolscy.pl [dostęp 17.01.2023 r.]
- M.P. z 1928 r. nr 297, poz. 732 „za zasługi, położone w powstaniu Wielkopolskiem”.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Przemysław Frankowski (dziennikarz) | Tomasz Korzeniowski | Maciej Zaremba | Jakub Kucner | Janusz Marciszewski | Bartosz Janiszewski (dziennikarz) | Włodzimierz Nowak (dziennikarz) | Monika Górska | Mezo | Romuald Gomerski | Grzegorz Gauden | Andrzej Wilowski | Dominik Morawski | Maria Blimel | Edmund Nadolski | Jacek Hałasik | Radosław Kot | Jerzy Dreyza | Czesław Kędzierski | Jan AdamczewskiOceń: Stanisław Nogaj