Andrzej Wilowski


Andrzej Zbigniew Wilowski, urodzony 16 grudnia 1954 roku w Poznaniu, jest znanym polskim publicystą oraz dziennikarzem. Jego bogata twórczość obejmuje różnorodne formy literackie, takie jak:

  • zbiory wierszy,
  • artykuły,
  • opowiadania,
  • scenariusze filmowe.

Wilowski jest postacią, która znacząco wpłynęła na współczesny krajobraz literacki Polski, prowadząc do różnorodnych dyskusji oraz promując literaturę wśród szerokiej publiczności.

Działalność kulturalna

Andrzej Wilowski to absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia w 1981 roku.

W okresie od 1973 do 1976 roku był aktywnym działaczem kultury studenckiej, co pozwoliło mu na organizację Warsztatów Artystycznych, które stanowiły ważny element życia kulturalnego w tym czasie.

Od 1974 do 1978 roku miał również bliskie związki z Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu, gdzie angażował się w różnorodne projekty artystyczne.

Działalność opozycyjna

W latach 1976–1980 Andrzej Wilowski był aktywnym członkiem Komitetu Obrony Robotników (KOR) oraz Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Jego działalność opozycyjna wiązała się z represjami, które przejawiały się w formie „rozmów ostrzegawczych”, rewizji, a także zatrzymań na maksymalnie 48 godzin.

W 1977 roku brał czynny udział w akcji zbierania podpisów w obronie Stanisława Barańczaka, co ilustruje zaangażowanie w walkę o prawa człowieka i wolność słowa. W kolejnych latach, od 1977 do 1980, współpracował z Uniwersytetem Latającym i Teatrem Kulturalnym Nowej (TKN), będąc współorganizatorem wykładów Stanisława Barańczaka oraz wieczorów autorskich, co świadczy o jego silnej orientacji na edukację i kulturę opozycyjną.

W okresie 1977–1981 pełnił rolę redaktora oraz drukarza ulotek, dokumentów, proklamacji i uchwał SKS. W 1978 roku wydał Zeszyt SKS „Nowy ewolucjonizm” Adama Michnika. Od 1976 do 1989 roku z pasją kolportował niezależne wydawnictwa takie jak NOWA i ARKA, a także prasę związkową oraz biuletyny informacyjne KOR. Po 13 grudnia 1981 roku aktywnie rozpowszechniał znaczki „pocztowe”, banknoty oraz kasety z nagraniami audycji radia „Solidarność”, wykazując nieustającego ducha walki przeciwko reżimowi.

W latach 1977-1980 był również właścicielem księgozbioru niezależnej biblioteki, która była udostępniana w jego prywatnym mieszkaniu, co przyczyniło się do rozwoju niezależnej kultury literackiej w Polsce. W momencie wzrostu napięcia politycznego, w latach 1980–1981, aktywnie działał w strukturach „Solidarności” i we wrześniu 1981 roku uczestniczył w spotkaniu nad Maltą w Poznaniu. Ponadto, w 1980 roku, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (UAM), a rok później współorganizował strajk studencki dotyczący jego rejestracji.

W latach 1980–1981 pełnił funkcję drukarza w niezależnych pismach NZS. Po 13 grudnia 1981 roku do 1983 roku współpracował z Januszem Pałubickim w ramach struktur TZR Wielkopolska NSZZ „S”. W tym czasie intensywnie angażował się w zbieranie informacji na temat działalności podziemnych struktur zakładowych, co doprowadziło do współtworzenia „Biuletynu Informacyjnego” – Niezależnej Inicjatywy Wydziału Filologicznego UAM.

Na przełomie lat 1982–1985 pełnił rolę drukarza w niezależnym „Obserwatorze Wielkopolskim”, a w latach 1988–1991 był autorem tekstów oraz redaktorem tej publikacji. W 1982 roku współzakładał niezależne pismo „Veto”, organizując również sprzęt poligraficzny. Dodatkowo w latach 1982-1983 odbył staż w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, a także pracował jako nauczyciel w Gminnej Szkole Zbiorczej w Czerwonaku oraz w Zespole Szkół Muzycznych i Zespole Szkół Elektrycznych w Poznaniu. Jako twórca, pisał teksty do „Czasu Kultury”. W 1989 roku brał udział w akcji informacyjnej i przygotowywaniu ulotek z życiorysami kandydatów do Sejmu.

Działalność publicystyczna

Andrzej Wilowski to postać, która znacząco wpłynęła na polską kulturę i życie literackie. Jego kariera publicystyczna zaczęła się w latach 1978-1982, kiedy to był współpracownikiem wydawnictwa Witrynka Literatów i Krytyków. W 1980 roku opublikował tomik poetycki zatytułowany „Wiersze”, który również został wydany przez Witrynkę Literatów i Krytyków.

Po roku 1988, kiedy przeszedł na rentę, kontynuował swoją działalność, współpracując z prasa oficjalną, w tym z krakowskim „Czasem” oraz „Gazetą Handlowo-Przemysłową”. Wkrótce potem rozpoczął współpracę z „Gazetą Wyborczą”, a także pełnił funkcje wykładowcy w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Dodatkowo, był kierownikiem działu współpracy z zagranicą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadził wiele interesujących projektów.

Wilowski był również aktywny w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich w latach 1990-2009, a w latach 2002-2009 w Stowarzyszeniu Wydawców Sztuki (SWS). Jako autor pisywał wiele artykułów do pism muzycznych, takich jak „Diapazon” i „Brzmienia”, a także publikował teksty w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Warto też zaznaczyć, że redagował niekomercyjną witrynę internetową Artwakat, poświęconą sztuce, wspólnie z takimi osobami jak Jackiem Kasprzyckim, Tamarą Sorbian oraz Henrykiem Lubawym.

Od 2008 roku Wilowski pełni funkcję wiceprezesa stowarzyszenia PTAAAK, które prowadzi Krzysztof Wodniczak – znany działacz muzyczny, menadżer, publicysta i wydawca, którego można poznać online pod tym linkiemKrzysztof Wodniczak.

W uznaniu za swoje osiągnięcia, w 2007 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi wyraz uznania dla jego wkładu w polską kulturę i dziennikarstwo.


Oceń: Andrzej Wilowski

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:20