UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kajka


Kajka to malowniczy staw, który znajduje się na terenie Poznania. Jest on usytuowany w jednostce obszarowej SIM Miłostowo, tuż przy granicy z inną jednostką obszarową SIM, którą jest Główna.

W okolicy Kajki można znaleźć wiele atrakcji, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. To miejsce sprzyja nie tylko rekreacji, ale również cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na swoje walory przyrodnicze.

Charakterystyka

Powierzchnia lustra wody wynosi 4,3 hektara, a zlewnia zajmuje obszar 0,7 km². Łączna objętość wody to 152,4 tys. m³, z maksymalną głębokością sięgającą 11,8 m oraz średnią głębokością wynoszącą 3,5 m. Dno akwenu charakteryzuje się łagodnym i stromym opadaniem, a zwierciadło wody jest zagłębione w stosunku do otaczającego terenu o 5–10 m. Ten układ ma znaczący wpływ na występowanie zjawiska stratyfikacji termicznej.

Staw jest połączony z rzeką Główną poprzez rurociąg z pompownią, która należy do Zakładów Metalurgicznych POMET. W przeszłości to połączenie zapewniał nieistniejący już ciek wodny Glinianka. Wody stawu, będące w obiegu zamkniętym, są wykorzystywane technologicznie przez Fabrykę Łożysk Tocznych.

Kajka znajduje się na terenie ogrodzonych ogrodów działkowych im. Elizy Orzeszkowej i jest całkowicie otoczony w ich obrębie. Możliwy dojazd do stawu prowadzi od północy przez ul. Gnieźnieńską, gdzie najbliższy przystanek autobusowy to MPK Poznań – Urwista, obsługująca linię 173.

Staw Kajka jest akwenem sztucznym o pochodzeniu pocegielnianym, który stanowi gliniankę o nieregularnej, lecz łagodnej linii brzegowej. Przed II wojną światową znajdował się w rękach rodziny Weidemannów, którzy prowadzili eksploatację gliny pomiędzy torowiskami linii kolejowych do Gniezna i Wrześni. Działała tu duża cegielnia Hartwig & Weidemann Ziegelwerke, z której do dziś nie pozostają praktycznie żadne ślady. Wyrobisko, obecnie tworzące Staw Kajka, miało połączenie z zakładem produkcyjnym za pomocą kolei wąskotorowej, jednak zakład uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej, a teren glinianki w 1952 roku przekształcono w uregulowany staw oraz założono ogrody działkowe, z których obecnie znajduje się tutaj około 500 (28 hektarów).

Kajce towarzyszy drugi staw, bezimienny, o niemal okrągłej linii brzegowej, który usytuowany jest kilkadziesiąt metrów na południowy zachód, na terenie tych samych ogrodów działkowych.

Woda w akwenie nie jest najwyższej jakości – zdarza się, że występują przypadki masowego śnięcia ryb z powodu przyduchy lub zanieczyszczeń (np. w 2008 roku). Dodatkowo, staw jest widoczny z pociągów kursujących na linii Poznań – Gniezno.

Przypisy

  1. https://web.archive.org/web/20170922004858/http://zdm.poznan.pl/content/pliki/mapa_jed_obsz.jpg Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej Poznania

Oceń: Kajka

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:7