Stara Baba


Stara Baba to unikatowy staw powyrobiskowy, który znajduje się na obszarze Poznania, w malowniczej części Rudnicze. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa, gdyż leży on pomiędzy ul. Legnicką, Rudnicze oraz Ceramiczną, w obszarze nazywanym Szachty.

Ciekawym aspektem tego miejsca jest fakt, że etymologia wyjątkowej nazwy „Stara Baba” nie została dotąd wyjaśniona. Mogą istnieć różne teorie dotyczące pochodzenia tego terminu, jednak żadna z nich nie uzyskała powszechnego uznania.

Geneza

Zbiornik ten stanowi pozostałość po rozległych terenach dawnych wyrobisk cegielnianych, które usytuowane były w rejonie Rudniczego oraz Świerczewa. Historia powstania cegielni sięga okresu intensywnego rozwoju budownictwa, który miał miejsce w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Sytuacja ta była ściśle powiązana z procesem likwidacji niektórych fragmentów Twierdzy Poznań.

W tym czasie powstało kilkanaście zakładów produkujących cegły, które dostarczały materiały budowlane nie tylko dla rozwijającego się miasta, ale także dla otaczających go terenów. Cegielnie funkcjonowały z powodzeniem aż do lat 90. XX wieku, kiedy to działalność ostatnich z nich została zakończona.

Morfologia

Staw, który jest zasilany przez potok Skórzyna, znajduje się na obszarze chronionym użytku ekologicznego Kopanina I. Skórzyna wpada do Strumienia Junikowskiego, oddalonego o około 100 metrów na południowy wschód od stawu. Akwen otoczony jest różnorodną roślinnością szuwarową, w której dominującym gatunkiem jest trzcina pospolita. W okolicy można również spotkać wierzby oraz topole. W roku 2006 na terenie tego zbiornika stwierdzono obecność bobra europejskiego, co stanowi ciekawy element lokalnej fauny.

Jednakże okolice stawu są narażone na degradację przyrodniczą, co jest wynikiem postępującej urbanizacji i rozwoju infrastruktury drogowej, w tym drogi krajowej nr 5, która zagraża naturalnemu ekosystemowi tego obszaru.


Oceń: Stara Baba

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:9