Kościół Narodzenia Pańskiego w Poznaniu


Kościół Narodzenia Pańskiego w Poznaniu jest rzymskokatolicką świątynią parafialną, która znajduje się w sercu Poznania, na os. Stefana Batorego, które przynależy do administracyjnego osiedla Piątkowo, czyli Piątkowa.

Architektura kościoła jest wyjątkowa, gdyż zbudowany został na planie sześciokąta. W jego wschodniej części urządzona jest zakrystia, a po stronie zachodniej znajduje się dzwonnica. Po stronie prawej usytuowany jest budynek, który w przeszłości pełnił rolę kaplicy. Obecnie mieści plebanię, biuro parafialne oraz sale dydaktyczne. Z tyłu plebanii zlokalizowane są garaże. Przed świątynią rozciąga się plac, którego nawierzchnia wyłożona jest brukiem, na którym ustawiono krzyż oraz kamień upamiętniający misje święte.

W sercu świątyni uwagę przyciąga płaskorzeźba w formie tryptyku, na której przedstawione są kluczowe momenty w historii zbawienia, takie jak (od lewej) Wniebowstąpienie, Narodzenie Pańskie oraz Ofiarowanie Jezusa w Świątyni. Tuż pod nią znajduje się ołtarz z tabernakulum. Po obu stronach ołtarza znajdują się miejsca przeznaczone dla służby liturgicznej. Po lewej stronie ołtarza usytuowano chrzcielnicę, przy której stoi Paschał. Na adjacentnej ścianie wisi obraz z napisem 'Jezu, ufam Tobie', natomiast naprzeciwko niego można zobaczyć kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Rzeźbiona w drewnie Droga Krzyżowa zdobi ściany kościoła.

Dzwonnica, podobnie jak sam kościół, zaprojektowana została na planie sześciokąta i wieńczy ją hełm zakończony krzyżem. W dzwonnicy zawieszony jest dzwon Św. Benedykt z Nursji, który każdego dnia bije o 7:30, 12:00 (na Anioł Pański) oraz o 17:30.

Historia budowy

Budowa Kościoła Narodzenia Pańskiego w Poznaniu to proces, który rozpoczął się w październiku 1989 roku, kiedy to zapoczątkowano prace nad prowizorycznym obiektem, znanym jako „Betlejemka”. Stał się on pierwszym krokiem w kierunku realizacji miejsca kultu dla lokalnej społeczności.

10 grudnia 1989 roku, ceremoniał poświęcenia placu pod przyszły kościół i zaplecze odbył ks. bp Zdzisław Fortuniak. W lipcu następnego roku, budowa domu katechetycznego z tymczasową kaplicą nabrała tempa, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju parafii.

W dniu 1 listopada 1990 roku miało miejsce istotne wydarzenie – Jerzy Stroba, ówczesny arcybiskup, erygował parafię pw. Narodzenia Pańskiego na osiedlu Stefana Batorego w Poznaniu. W tejże chwili, pierwszym proboszczem został ks. Jan Lesiński. Funkcję kościoła parafialnego przez pewien czas pełniła wspomniana kaplica, która pozwalała na sprawowanie liturgii i działalność duszpasterską.

Budowa domu parafialnego została ukończona w lipcu 1993 roku, a już w sierpniu 1995 roku rozpoczęto prace nad murowanym kościołem. Znaczącym momentem w historii budowy było wmurowanie kamienia węgielnego przez ks. abp Juliusza Paetza w dniu 23 października 1997 roku. Był to symboliczny akt, który podkreślił znaczenie tego projektu dla społeczeństwa.

29 maja 2007 roku, dzwon kościoła został poświęcony przez Arcybiskupa Metropolitę Stanisława Gądeckiego, co stanowiło kolejną istotną chwilę, a 20 września 2009 roku miała miejsce ceremonia poświęcenia samego kościoła. To zakończyło wieloletnie starania mieszkańców i duchowieństwa, które zaowocowały powstaniem ważnego miejsca kultu na mapie Poznania.

Przypisy

  1. Budowa kościoła – Parafia pw. Narodzenia Pańskiego w Poznaniu [online] [dostęp 06.02.2024 r.]
  2. a b Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  3. http://www.poznan.pl/mim/osiedla/osiedle-piatkowo,1276/ Strona osiedla Piątkowo razem z mapą

Oceń: Kościół Narodzenia Pańskiego w Poznaniu

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:5