Stawy przy Kampusie UAM Morasko


Stawy znajdujące się w rejonie Kampusu UAM Morasko stanowią nietuzinkowy zespół dwóch bezimiennych zbiorników wodnych, ulokowanych w północnej części Poznania, w obszarze Umultowa. Te urokliwe stawy są nie tylko atrakcją przyrodniczą, lecz także ważnym elementem ekosystemu, zlokalizowanym w obrębie Kampusie MoraskoUniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w pobliżu ulic Hub Moraskich oraz Umultowskiej. W sąsiedztwie znajduje się również osiedle Różany Potok.

Te stawy zasilane są przez kilka ciepków wodnych, w tym Potok Umultowski, który wpływa od strony północnej. Dodatkowo znajdują się tu dwa bezimienne dopływy, które z kierunków północno-zachodniego oraz południowo-zachodniego doprowadzają wodę do północnego stawu. Oba zbiorniki wodne są połączone specjalnym przepustem, który przechodzi pod ulicą Huby Moraskie. W budowli tej, a także w południowo-wschodniej części południowego stawu ulokowano przepust wodny pod ulicą Umultowską, poprzez który Potok Umultowski wypływa do Różanego Potoku.

Poznanie wyglądu stawów ukazuje, że staw północny jest otoczony z trzech stron przez tereny bagienne oraz lasy olszowe, z kolei od wschodu znajdują się sosnowe lasy, które oddzielają oba stawy od pobliskiego osiedla Różany Potok. Chociaż brzegi stawu północnego porastają szuwary trzcinowe, to południowy staw charakteryzuje się niewielką roślinnością przybrzeżną. Dodatkowo okoliczne murawy składają się w większości z wprowadzonych materiałów roślinnych, takich jak kostrzewa czerwona, koniczyna biała czy życica trwała.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że staw południowy, w formie przypominającej łzę, został utworzony sztucznie w roku 1995. Zmieniono tam istniejące trzcinowisko, skutkując stworzeniem zbiornika o powierzchni około jednego hektara, z czego lustro wody zajmuje około 0,5 hektara. Godne podkreślenia jest, że tylko staw południowy należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Od końca lat 80. XX wieku można było zauważyć obecność bobra europejskiego w tych stawach. Badania prowadzone w latach 2004-2006 wykazały, że bobry zajmowały obszar sięgający od północnych granic stawu północnego, przechodząc przez staw południowy aż do Różanego Potoku przy ulicy Dzięgielowej. W otoczeniu tych wód występuje również bogata fauna, w tym ptactwo wodne - zobaczyć można krzyżówki, łyski, a także łabędzie nieme. Okoliczne lasy są domem dla saren oraz dzików.

Warto również wspomnieć, że w roku 2008 naukowcy dr Andrzej Nowosad i dr Przemysław Sujak zauważyli w stawie żółwie czerwonolice, które są gatunkiem inwazyjnym w Polsce. Pomiędzy stawami przebiega malowniczy szlak turystyczny prowadzący do Rezerwatu Meteorytów, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów oraz miłośników przyrody.

Przypisy

  1. Dr Andrzej Nowosad i dr Przemysław Sujak: Żółw czerwonolicy na Morasku. biologia.amu.edu.pl, 2008. [dostęp 21.09.2010 r.]
  2. a b Poznań. Atlas aglomeracji (Skala 1:15000. Wydanie VIII). Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, 2008. ISBN 978-83-7445-018-8.
  3. a b Andrzej Bereszyński, Ewa Homan. Występowanie bobra europejskiego (Castor fiber Linnaeus, 1758) w Poznaniu. „Nauka Przyroda Technologie – dział Zootechnika”. 1 (2), 2007. Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu. ISSN 1897-7820.
  4. Szymon Łukasiewicz, Tworzenie naturalistycznego parku na terenie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Morasku koło Poznania, w: Badania fizjograficzne nad Polską Zachodnią, Seria B - Botanika, tom 47: 227-243, Poznań, 1998, ss.229,234,239.

Oceń: Stawy przy Kampusie UAM Morasko

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:23