Ulica Świętego Czesława w Poznaniu


Ulica Świętego Czesława to interesująca lokalizacja w Poznaniu, położona na Wildzie, w obrębie jednostki pomocniczej Osiedle Wilda.

Nazwa tej ulicy odnosi się do postaci Czesława Odrowąża, który jest błogosławionym Kościoła katolickiego, choć warto zauważyć, że nigdy nie został on formalnie uznany za świętego.

Historia i obiekty

W historii tej ulicy, w okresie zaborów, nosiła ona nazwę „Capriviego”. W 1920 roku nastąpił błąd w zapisach, kiedy to ulicę oznaczono jako „Świętego Czesława”. Kolejna zmiana miała miejsce w czasie II wojny światowej, gdy zmieniono jej nazwę na „Gudrunstrasse”. Po zakończeniu konfliktu, przywrócono wcześniejszą, polską nazwę, jednak bez sakralizującego określenia. Niestety, podobny błąd, jak w 1920 roku, popełniła Rada Miasta Poznania, przywracając tradycyjne nazwy ulic po 1990 roku, w tym:

  • ulicy „Jerzego”, której nadano nazwę „Świętego Jerzego”,
  • ulicy „Michała”, przywracając nazwę „Świętego Michała”,
  • ulicy „Czesława”, która otrzymała nazwę „Świętego Czesława”.

Na tej ulicy można podziwiać pozostałości pierwszego osiedla spółdzielczego, jakie wzniesiono w Poznaniu w latach 1894–1897, zrealizowane przez pierwszą poznańską spółdzielnię mieszkaniową – Spar- und Bauverein. Na rogu ul. Różanej, natomiast, znajduje się okazała kamienica spółdzielcza, zaprojektowana przez Josepha Leimbacha w 1911 roku. W okresie międzywojennym, w jednym z lokali tej kamienicy, miały miejsce cykliczne spotkania kółka samokształceniowego młodzieży komunistycznej.

Nie bez powodu w Poznaniu mawia się: Na świętego Czesława najlepsza jest zabawa.

Komunikacja miejska

Do ulicy Świętego Czesława można dotrzeć korzystając z linii komunikacji miejskiej, szczególnie tramwajowej linii nr 10, która kursuje pomiędzy Dębiecem a Błażejem. Ponadto, nocna linia autobusowa nr 243 łączy Osiedle Dębina z Rondem Kaponiera, a jej trasa również prowadzi przez ulicę Wierzbięcice. Obie z tych linii posiadają przystanek o nazwie Świętego Czesława, który znajduje się w obrębie skrzyżowania ulic Świętego Czesława oraz Wierzbięcice.

Przypisy

  1. Zarząd Transportu Miejskiego: Mapa sieci połączeń nocnych ZTM Poznań. ztm.poznan.pl, 09.01.2019 r. [dostęp 25.01.2019 r.]
  2. Zarząd Transportu Miejskiego: Mapa sieci połączeń ZTM Poznań. ztm.poznan.pl, 09.01.2019 r. [dostęp 25.01.2019 r.]
  3. Wilda : dzielnica Poznania 1253-1939. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010 r.
  4. Tadeusz Becela, Lata górne i chmurne, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1965 r., s.155-157.
  5. StadtischenS. Vermessungsamt StadtischenS., Plan der Stadt Posen Massstab 1:20 000, 1939 r.

Oceń: Ulica Świętego Czesława w Poznaniu

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:13