Adam Hedinger


Adam Hedinger, urodzony 10 maja 1917 roku w Poznaniu, był polskim żołnierzem, pełniącym służbę jako podporucznik w Wojsku Polskim. W tragicznych okolicznościach stracił życie podczas zbrodni katyńskiej, która miała miejsce w dniach 13-14 kwietnia 1940 roku.

Jego historia jest testamentem nie tylko dla jego rodziny, ale także dla wszystkich, którzy doceniają pamięć o ofiarach II wojny światowej i zbrodni, które miały miejsce w tym okrutnym okresie.

Życiorys

Adam Hedinger urodził się 10 maja 1917 roku w Poznaniu, w rodzinie, której głową był Władysław oraz Anna z domu Szyfter. Jego edukacja wojskowa rozpoczęła się w 1938 roku, kiedy to ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W tym samym roku uzyskał stopień podporucznika i został przydzielony do 78. Pułku Piechoty.

Niestety, jego życie zostało przerwane przez tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Adam Hedinger znalazł się wśród jeńców obozu NKWD w Kozielsku. Został zamordowany poprzez rozstrzelanie w nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 roku i spoczywa w Katyniu. Jego nazwisko znajduje się na liście wywózkowej pod numerem 025/2 z dnia 9 kwietnia 1940 roku.

W wyniku decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Adam Hedinger został pośmiertnie awansowany na stopień porucznika 5 października 2007 roku, co stanowi symboliczne uznanie jego służby oraz poświęcenia w obronie kraju.

Przypisy

  1. a b Lasek Katyński – życiorysy część II [online], zzmpoznan.pl [dostęp 02.11.2021 r.], na podstawie książki Wojciecha Bogajewskiego pt. „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego”.
  2. Biogramy Ofiar Zbrodni Katyńskiej [online], ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl [dostęp 02.11.2021 r.]

Oceń: Adam Hedinger

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:18