Mariusz Rybicki to wyjątkowa postać w polskiej muzyce, która urodziła się 15 kwietnia 1955 roku w Poznaniu. Jego talent manifestuje się w różnych rolach, jako gitarzysta, wokalista, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny.
Jego wszechstronność i umiejętności sprawiają, że zajmuje on ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej.
Życiorys
Mariusz Rybicki to utalentowany muzyk, który zyskał uznanie na polskiej scenie muzycznej. Urodził się w Poznaniu, w rodzinie artystycznej, gdzie jego ojciec, Edmund Rybicki, był fagocistą. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się na początku 1969 roku, kiedy to grał na gitarze i śpiewał w popularnych zespołach takich jak Demony oraz Alfa Centauri, które prowadziły swoją działalność do 1971 roku.
W 1971 roku, Mariusz stał się współzałożycielem grupy hardrockowej Stress, w której wraz z Henrykiem Tomczakiem (gitara basowa) i Januszem Maślakiem (perkusja) stworzył zespół, który przez wiele lat angażował się w działalność muzyczną. Ten poznaniak zdobył uznanie dzięki hitom takim jak „Ciężką drogą”, za którą grupa Stress otrzymała Nagrodę Złotego Kameleona podczas Wielkopolskich Rytmach Młodych w 1971 roku, oraz „Granica życia”, w której gościnny udział miał Jerzy Milian na wibrafonie.
W latach 1977–1978 Rybicki był częścią zespołu Urszuli Sipińskiej, a następnie współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Zbigniewa Górnego w Poznaniu w latach 1978–1980. Jego aktywność nie ograniczała się tylko do Polski – przez blisko dwa lata grał z holenderską grupą The Grapevines Band (1980–1982) oraz w zespole Little Orchestra.
W 1982 roku wspólnie z Andrzejem Ellmannem stworzył Pop-Rock Projekt, mając na koncie jedną nieopublikowaną płytę. Do 1984 roku współpracował z zespołem Eleni. W tym czasie, pełniąc funkcję kierownika muzycznego, zadebiutował jako producent muzyczny albumu piosenkarki pt. „Morze snu”, w którym grał na gitarze solowej i akustycznej, harmonijce ustnej, a także śpiewał.
Po 1984 roku jego kariera nabrała międzynarodowego zasięgu: w 1984 roku grał z Jarmuzek Band w Finlandii i od 1985 roku występował w Transbandzie w Bagdadzie, Irak. W latach 1986–1988 był gitarzystą w Mirage Band, podróżując po Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Finlandii i Rosji. Jego muzyczne podróże trwały, aż do 2003 roku, gdzie był częścią Curocas Show Band, grając koncerty z różnymi artystami, w tym G.G. Andersonem, Andy Borgiem, Gaby Albrecht i wieloma innymi.
W roku 1994 Rybicki wydał swój solowy album, który zawierał singiel „Last uns tanzen” oraz album „Gitarrenträume”, wydany przez Polydor. W następnych latach współpracował z zespołem Sloopys Band, a także z Aramis Band, gdzie współpracował z takimi artystami jak Tony Marshall i Ingrid Peters. Rybicki zrealizował także projekt „EPOS” w 2001 roku z Christophem „Ptakiem” Wróblem.
W 2004 i 2005 roku prezentował swoje umiejętności w Magic Bandzie oraz w duecie Judith i Mel, występując na Karaibach i w Nowym Jorku. Jego dorobek artystyczny obejmuje także współprace z Laredo Band i Otti Bauer Band, a jego muzyka znalazła się na płytach takich jak „Herzklopfzeichen” Andy’ego Borga czy „In Garten meiner Seele” Francine Jordi.
W kwietniu 2008 roku Polskie Radio wydało podwójny album grupy Stress, a w 2010 roku, utwór „Ciężką drogą” znalazł się na kompilacji „Polskie Dzieci Kwiaty – Bunt” (Agora). W 2014 roku ukazała się płyta winylowa, a w 2017 roku kompaktowa o tytule „On a Hard Rock Way 1972–1973”.
Dyskografia
Albumy grupy Stress
W dorobku zespołu Stress można wyróżnić kilka istotnych wydawnictw, które odzwierciedlają rozwój jego twórczości. W 2008 roku ukazał się album zatytułowany Grupa Stress. Nagrania radiowe z lat 1972-1979, wydany w formie podwójnego albumu CD przez Polskie Radio, który prezentuje archiwalne nagrania zespołu.
Kolejnym ważnym momentem w dyskografii zespołu była kompilacja Polskie Dzieci Kwiaty – Bunt z 2010 roku, wydana przez Agorę. Album ten gromadzi utwory, które wyrażają ducha buntu i młodzieżowej rewolucji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
Warto również wspomnieć o wydaniu On a Hard Rock Way 1972–1973, które ukazało się w latach 2014/2017 w formacie LP oraz CD, nakładem Kameleon Records. Album ten przybliża słuchaczom klasyczne brzmienie hard rocka z okresu działalności zespołu.
Albumy solowe
W ramach swojej kariery solowej, Mariusz Rybicki również wydał kilka interesujących albumów. W 1994 roku po raz pierwszy zwrócił uwagę słuchaczy EP-ką Marius – Last uns tanzen, wydaną przez Polydor. To krótka, ale bardzo efektywna produkcja, która zwróciła uwagę na jego warsztat muzyczny.
Tego samego roku ukazał się także album Marius – Gitarrenträume, również w dystrybucji Polydor. Album ten eksploruje różnorodne tematy muzyczne, ukazując umiejętności Mariusza jako wirtuoza gitary.
Przypisy
- Kamil Bielecki, Darek Korbanek: Eleni – Morze snu. eleni.com.pl. [dostęp 10.06.2023 r.]
- a b Paweł Nawara: Stress – On a Hard Rock Way. kameleonrecords.pl. [dostęp 27.03.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zygmunt Latoszewski | Arkady Fiedler | Piotr Wojciechowski | Piotr Kuźniak | Lech Grześkiewicz | Hanna Okońska-Ratajczak | Krzysztof Grabowski (wokalista) | Józef Robakowski | Czesław Bulczyński | Wacław Zimpel | Mieczysław Mierzejewski | Katarzyna Kwiatkowska (pisarka) | Grażyna Maria Grabowska | Janusz Musielak | Stanisław Dąbrowski (muzyk) | Stanisław Niewczyk | Tadeusz Wolniewicz | Michał Kielak | Piotr Schulz | Justyna MatysiakOceń: Mariusz Rybicki (muzyk)