Ulica Bałtycka w Poznaniu


Ulica Bałtycka jest kluczowym szlakiem w północnej części Poznania, odgrywającym znaczącą rolę w lokalnej infrastrukturze transportowej.

Jej przebieg w pewnym stopniu współczesna koncepcja III ramy komunikacyjnej, co wskazuje na jej ważność w planach urbanistycznych miasta.

Warto zaznaczyć, że do roku 1990 ulica ta znajdowała się w całości w granicach dzielnicy Nowe Miasto, co podkreśla jej historyczne znaczenie w rozwoju tej części Poznania.

Nazwa ulicy nawiązuje do Morza Bałtyckiego, co jest odzwierciedleniem geograficznych i kulturowych powiązań regionu.

Przekrój i charakter ulicy

Ulica Bałtycka w Poznaniu jest charakterystycznym odcinkiem drogowym, który dla kierowców ma spore znaczenie. Na całej jej długości, z wyjątkiem skrzyżowań, występują po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Mimo to, miejscami ulica nie dysponuje odpowiednim oświetleniem, co należy mieć na uwadze, zwłaszcza podczas jazdy nocą.

Jednojezdniowy odcinek, który rozciąga się od ulicy Gnieźnieńskiej w sąsiedztwie Bogucina do ulic Borowikowej i Leśnej w Antoninie, często jest mylnie oznaczany na niektórych mapach oraz atlasach samochodowych jako droga dwujezdniowa. Taki błąd może wprowadzać w zakłopotanie kierowców, dla których dokładność informacji drogowych jest kluczowa.

Ulica Bałtycka stanowi istotny fragment tranzytowej obwodnicy śródmieścia oraz drogi krajowej nr 92. Warto dodać, że do kwietnia 2005 roku leżała w ciągu nr 2 oraz trasy europejskiej E30. W przeszłości, przed połową lat 80., była częścią drogi międzynarodowej E8 oraz nieoznakowanej drogi państwowej nr 17.

Historia

„Ulica częściowo prowadzi wzdłuż fragmentu dawnej drogi rokadowej Twierdzy Poznań, która została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, dokładnie w latach 70. W czasie II wojny światowej zmieniła swoją nazwę na Ostsee Straße, w związku z okupacją niemiecką.

Do lat 60. chodniki tej ulicy były wyłożone cegłą klinkierową, która z biegiem czasu została zastąpiona nawierzchnią asfaltową, dostosowując ją do nowoczesnych standardów komunikacyjnych.

Komunikacja miejska

W obrębie krótkich odcinków komunikacyjnych, takich jak trasa od mostu Lecha do ulicy Gdyńskiej oraz od ulicy Janikowskiej do ulicy Gnieźnieńskiej, funkcjonują trzy dzienne linie autobusowe. Te linie są obsługiwane na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM).

Numer
linii
Przystanki końcoweRodzaj liniiKierunek ruchu
173JanikowoRondo Śródkalinia zwykładwukierunkowy
185Osiedle SobieskiegoRondo Śródka
322Czerwonak/CmentarzPiątkowskalinia podmiejska

Opisane obiekty

Wzdłuż zachodniej części ulicy Bałtyckiej w Poznaniu znajdują się liczne obiekty, które przyciągają uwagę mieszkańców i odwiedzających. Oto lista najważniejszych z nich:

  • most Lecha nad rzeką Wartą,
  • stacja benzynowa PKN Orlen,
  • stacja benzynowa BP, przy której znajduje się restauracja fast food KFC,
  • zakład produkcyjny Unilever,
  • ogródki działkowe im. księdza Zygmunta Masłowskiego,
  • zakład produkcyjny Bridgestone,
  • stacja elektroenergetyczna Antoninek,
  • Wiadukt Antoninek im. Orląt Lwowskich (w ciągu ulicy Warszawskiej),
  • hala produkcyjna Volkswagen Poznań (także wzdłuż ulicy Warszawskiej).

Te obiekty stanowią integralną część infrastruktury i przemysłu w tym regionie, przyczyniając się do rozwoju lokalnej gospodarki i ułatwiając życie codzienne mieszkańców.

Przypisy

  1. Zarząd Transportu Miejskiego wZ.T.M. Poznaniu Zarząd Transportu Miejskiego wZ.T.M., Mapa sieci połączeń ZTM Poznań [PDF] [online], ztm.poznan.pl, 11.01.2021 r. [dostęp 18.01.2021 r.] (pol. • ang.).
  2. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: Spis dróg publicznych w administracji ZDM - stan na styczeń 2020. zdm.poznan.pl. [dostęp 18.01.2021 r.] (pol.).
  3. a b Ulica Bałtycka. Poznańska Wiki. [dostęp 18.01.2021 r.] (pol.).
  4. „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2002, „Zawady i Główna”, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań 2002.
  5. Poznań: atlas aglomeracji 1:15 000. Wyd. piąte. Pietruska & Partner - Wydawnictwo Produktów Kartografii Digitalnej, 2001.
  6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14.03.2005 r. w sprawie ustalenia przebiegu dróg krajowych w województwie lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim.
  7. Poznań skala ok. 1:25 000, wyd. dziewiąte, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, Warszawa 1987.
  8. Samochodowy atlas Polski 1:500 000. Wyd. IX. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1984.
  9. Atlas samochodowy Polski 1:500 000. Wyd. IV. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1965.

Oceń: Ulica Bałtycka w Poznaniu

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:14