Paweł Domański


Paweł Jan Domański, który przyszedł na świat 5 czerwca 1959 roku w Poznaniu, był wybitnym polskim matematykiem, który swoje życie zakończył 4 sierpnia 2016 roku w tym samym mieście.

Znany był przede wszystkim jako profesor nauk matematycznych, a jego prace skoncentrowane były na analizie funkcjonalnej. W szczególności, Domański badał przestrzenie lokalnie wypukłe oraz przestrzenie Frécheta, co stanowiło istotny wkład w rozwój tej dziedziny matematyki.

W czasie swojej kariery akademickiej skupił się na działaniu na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie piastował funkcję kierownika Zakładu Analizy Funkcjonalnej jako profesor zwyczajny.

Życiorys

Paweł Domański był synem Bohdana i Eugenii. W roku 1983 ukończył swoje studia z zakresu matematyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie z biegiem lat zdobywał kolejne awanse akademickie, stając się renomowanym pracownikiem naukowym. W 1987 roku uzyskał stopień doktora, broniąc pracę dyplomową pt. „Sumy skręcone przestrzeni liniowo topologicznych”, która była pisana pod czujnym okiem profesora Lecha Drewnowskiego.

W 1991 roku Domański uzyskał habilitację, opierając się na ocenie swojego dorobku naukowego oraz rozprawie dotyczącej injektywnych przestrzeni Frecheta. W 1999 roku, w uznaniu jego wkładu w rozwój nauk matematycznych, nadano mu tytuł profesora nauk matematycznych. Paweł Domański przez wiele lat pracował w Zakładzie Analizy Funkcjonalnej UAM, a od 1993 roku jednocześnie był związany z Oddziałem Poznańskim Instytutu Matematycznego PAN.

Jego prace naukowe były publikowane w prestiżowych czasopismach, takich jak: „Advances in Mathematics”, „Studia Mathematica”, „Transactions of the American Mathematical Society”, „Proceedings of the American Mathematical Society” oraz „Archiv der Mathematik”. W 1991 roku otrzymał zaszczytną Nagrodę im. Stefana Banacha, co potwierdziło jego wysoką pozycję w świecie nauki.

Paweł Domański odszedł z tego świata, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu. Ponadto, jego imię zostało uwiecznione w Konkursie Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego, który od 1978 roku jest organizowany przez redakcję Delty. Domański był pierwszym laureatem tego prestiżowego konkursu, co świadczy o jego ogromnym wpływie na rozwój młodych talentów naukowych w dziedzinie matematyki.

Przypisy

  1. Zmarł Profesor Paweł Domański (1959-2016). Polskie Towarzystwo Matematyczne. [dostęp 07.08.2016 r.]
  2. Paweł Domański (publikacje). researchgate.net. [dostęp 03.08.2016 r.]
  3. Paweł Domański (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 26.07.2016 r.]
  4. Paweł Domański. Mathematics Genealogy Project. [dostęp 04.08.2016 r.]
  5. Domański, Paweł (matematyk). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 04.08.2016 r.]
  6. Prof. dr hab. Paweł Jan Domański, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.10.2015 r.]
  7. a b Paweł Domański. rejestry-notarialne.pl.
  8. Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki.
  9. nekrolog, Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Oceń: Paweł Domański

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:15