Piotr Kwiatkiewicz to niezwykle wszechstronny specjalista, który urodził się 22 marca 1968 roku w Poznaniu. Jego bogaty życiorys obejmuje wiele dziedzin, co czyni go wartościowym autorytetem w swoim fachu.
Wśród jego umiejętności można wymienić: historyka, orientalista, politologa, logistyka, ekonomista oraz inżyniera. Dzięki temu potrafi łączyć różnorodne perspektywy i analizy, co przekłada się na jakość jego pracy i badań.
Życiorys
Piotr Kwiatkiewicz to uznany ekspert w dziedzinie historii i polityki, który odbył studia pod kierunkiem profesora Wiesława M. Olszewskiego na UAM. Jego doktorat, obroniony na podstawie pracy zatytułowanej Mocarstwa wobec Iraku (wyd. Toruń 2005, 2011), dotyczy obszaru nauk humanistycznych, w szczególności historii współczesnej. Dodatkowo, uzyskał habilitację na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy Przemiany polityczne w Azerbejdżanie od republiki radzieckiej do współczesnego państwa, która w 2014 roku zdobyła nagrodę w konkursie im. Czesława Mojsiewicza, honorującą najlepsze publikacje w dziedzinie politologii.
W swojej karierze Piotr Kwiatkiewicz pracował w wielu instytucjach akademickich, w tym w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Łużyckiej Szkole Wyższej im. Jana Benedykta Solfy z siedzibą w Żarach oraz Uniwersytecie Zielonogórskim. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie kieruje Zakładem Studiów nad Bezpieczeństwem, gdzie stworzył Pracownię Polityki Energetycznej i Bezpieczeństwa.
Kwiatkiewicz jest również redaktorem naukowym cyklicznych monografii dotyczących problemów związanych z energetyką i bezpieczeństwem energetycznym, obejmujących tytuły takie jak „Rynki surowców i energii” oraz „Europejski wymiar bezpieczeństwa energetycznego”. W jego dorobku znajdują się także tematyczne monografie o energetyce, w tym dotyczące energii solarnej i wiatrowej. W 2014 roku pełnił rolę koordynatora naukowej sieci EnSePol, a także aktywnie uczestniczy w działalności Fundacji na Rzecz Czystej Energii. Jest członkiem założycielskim Stowarzyszenia Miłośników Egiptu „Herhor” oraz należy do Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, angażując się w programy i redakcje periodyków branżowych poruszających tematykę energetyczną.
W zakresie badań naukowych skoncentrował się na relacjach między sytuacją na rynkach gazu i ropy a międzynarodowymi oraz wewnętrznymi relacjami krajów producentów tych surowców, analizując również kwestie logistykę paliw oraz energetykę odnawialną. Jako doradca zarządu w Grupie Lotos S.A. miał okazję zyskać cenne doświadczenie praktyczne w połączeniu z będącą jego pasją tematyką naukową.
Obszar jego zainteresowań badawczych szczególnie obejmuje Kaukaz Południowy, ze szczególnym naciskiem na Azerbejdżan, gdzie Kwiatkiewicz jest autorem jedynego w swoim rodzaju studium analitycznego, które poświęcone jest dziejom politycznym współczesnego Azerbejdżanu.
Przypisy
- Dr hab. Piotr Kwiatkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.01.2024 r.]
- Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM [online], 15.07.2021 r.
- Przemiany polityczne w Azerbejdżanie – fnce [online] [dostęp 17.07.2021 r.]
- PiotrP. Kwiatkiewicz PiotrP., Energetyka solarna w badaniach naukowych. Fotowoltaika [online], www.ksiegarniatechniczna.com.pl [dostęp 21.07.2019 r.]
- TolekT. K TolekT., Redakcja - "Energia Gigawat" [online], gigawat.info [dostęp 19.07.2019 r.]
- Terminale LNG w polityce energetycznej państw..., ISBN 978-83-64541-35-3 [dostęp 16.07.2019 r.]
- dr hab. Piotr Kwiatkiewicz, prof. UZ. ip.uz.zgora.pl. [dostęp 30.10.2017 r.]
- Bezpieczeństwo energetyczne. Rynki surowców i energii - teraźniejszość i przyszłość, tom 1 Polityka - gospodarka - zasoby naturalne i logistyka, Poznań 2014 r.
- Bezpieczeństwo energetyczne. Rynki surowców i energii - teraźniejszość i przyszłość, tom 2 Technologia - Prawo - Ochrona środowiska, Poznań 2014 r.
- Europejski wymiar bezpieczeństwa energetycznego, a ochrona środowiska. ekonomiczna24.osdw.pl. [dostęp 17.10.2015 r.]
- Wydawnictwo Adama Marszałka. marszalek.com.pl. [dostęp 17.10.2015 r.]
- Biuletyn Informacyjny PTPN 2020, nr 11, s. 12.
- P. Kwiatkiewicz, Mocarstwa wobec Iraku, Toruń 2005 r.
- PiotrP. Kwiatkiewicz, Przemiany polityczne w Azerbejdżanie. Od republiki radzieckiej do współczesnego państwa, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2013 r., ISBN 978-83-7780-532-9, OCLC 827731407 [dostęp 22.01.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Piotr Ślósarz | Ewa Zgrabczyńska | Jadwiga Dąbrowska (filolog) | Zbyszko Melosik | Józef Struś | Agnieszka Cybal-Michalska | Andrzej Jezierski (fizyk) | Stanisław Ciesielski (historyk) | Halina Nowacka-Durnaś | Jerzy Antoni Wojciechowski | Witold Gałka | Krzysztof Olszewski (tłumacz) | Maciej Radziejewski (matematyk) | Norbert Pospieszny | Paweł Domański | Wojciech Szczygielski | Jan Slaski (filolog) | Halszka Osmólska | Wiesław Wydra | Maciej PietrzakOceń: Piotr Kwiatkiewicz