Edmund Krause, urodzony 22 września 1879 roku w Poznaniu, to postać, która na zawsze wpisała się w historię regionu. Jego życie zakończyło się tragicznie 15 lutego 1919 roku, gdy zmarł pod Grójcem Wielkim w pobliżu Babimostu.
Był on odważnym powstańcem wielkopolskim oraz podporucznikiem, a jego wkład w walki o wolność i niepodległość nie może zostać zapomniany.
Udział w powstaniu
Na początku konfliktu Edmund Krause brał aktywny udział w działaniach zbrojnych w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję dowódcy Kompanii Straży i Bezpieczeństwa. Była to ósma kompania wachty garnizonowej batalionu Poznań I, do której przydzielony był również Franciszek Ratajczak, jeden z pierwszych poległych podczas tego powstania.
Później Krause objął dowództwo nad pierwszą kompanią 2 Poznańskiego Batalionu Garnizonowego. Jego jednostka uczestniczyła w zaciętych starciach na zachodnim froncie, w rejonie Kopanicy i Grójca Wielkiego.
11 lutego 1919 roku rozpoczęła się niemiecka kontrofensywa w okolicach Babimostu, który stracili oni 25 stycznia, wraz z Kargową, co stanowiło najdalej wysunięty zachodni zasięg powstania. Niemniej jednak, były one wspierane przez pociągi pancerne oraz lotnicze, co przyczyniło się do ponownej utraty obu miejscowości przez powstańców 12 lutego. W dalszej kolejności, Niemcy zbliżyli się do wsi Grójec Wielki, gdzie doszło do intensywnych potyczek. Mimo że straty niemieckie były znaczące, powstańcy również ponieśli ciężkie straty: 40 poległych, 70 rannych oraz 30 wziętych do niewoli, co przyczyniło się do ich potrzeby uzyskania wsparcia.
W uwagę Niemców skupił się most na rzece Obrze. 15 lutego powstańcy planowali okrążenie niemieckich żołnierzy zarówno od północy, kierując się od Nowej Wsi Zbąskiej, jak i od południa, z kierunku Jeziora Chobienickiego, z zamiarem zabezpieczenia mostu. Jednak wskutek niewystarczającego rozpoznania i dodatkowych sił niemieckich, powstańcy napotkali ostrą obronę. Zarówno na północnym, jak i południowym kierunku natarcia, musieli stawić czoła silnemu ogniowi nieprzyjaciela.
W tamtym momencie 1 kompanii dowodzonej przez Krause zmuszona była do okopania się. Mimo że jednostka odparła początkowy atak Niemców, próbując się wycofać, znalazła się w potrzasku. Niemiecka przewaga liczebna ujawniła się podczas kolejnego ataku, zadając poważne straty powstańcom, którzy zbliżali się do wyczerpania amunicji. Krause, ciężko ranny w brzuch, podjął dramatyczną decyzję, nakazując poddanie się, a następnie popełniając samobójstwo, strzelając do siebie z pistoletu.
W sumie, w walkach pod Grójcem Wielkim zginęło 32 powstańców, a 35 zostało rannych i wziętych do niewoli. Po stronie niemieckiej straty wyniosły 40 zabitych oraz 70 rannych.
16 lutego podpisano rozejm w Trewirze, co zakończyło walki powstańcze. Ostatecznie Grójec Wielki pozostał w granicach Polski, natomiast Babimost trafił po niemieckiej stronie nowo wytyczonej granicy, która biegła pomiędzy obiema miejscowościami.
Edmund Krause spoczął w zbiorczej mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Zbąskiej. Pośmiertnie został odznaczony za swoje męstwo Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych. Pozostawił po sobie żonę i dwoje dzieci.
Upamiętnienie
W 1988 roku zrealizowany został film „Powrót do Polski”, który stanowi dramat historyczny, ukazujący wydarzenia prowadzące do wybuchu powstania. W tej produkcji, postać Edmunda Krausego zagrał poznański aktor Waldemar Szczepaniak.
Od 1990 roku, na cześć Edmunda Krausego, jedną z ulic w Zbąszyniu nazwano jego imieniem, co stanowi trwałe upamiętnienie tego bohatera.
Przypisy
- MarcinM. Wachowiak MarcinM., "Chwała Bohaterom, pamięci Józefa Kunerta Powstańca Wielkopolskiego", 2015, s. 14
- MarcinM. Wachowiak MarcinM., "Chwała Bohaterom, pamięci Józefa Kunerta Powstańca Wielkopolskiego", 2015, s. 9-10
- ZenonZ. Matuszewski ZenonZ., Upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich w Mieście i Gminie Zbąszyń, 2010, s. 26-31
- ZenonZ. Matuszewski ZenonZ., Upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich w Mieście i Gminie Zbąszyń, 2010, s. 11
- ZdzisławZ. Kościański ZdzisławZ., Powstańcy wielkopolscy odznaczeni Krzyżem Walecznych, „Przegląd Powiatu Nowotomyskiego” (10 (56)/2014), grudzień 2014, s. 2
- WiesławW. Olszewski WiesławW., ŁukaszŁ. Jastrząb ŁukaszŁ., Lista strat Powstania Wielkopolskiego od 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920, Koszalin 2009, s. 18
- WiesławW. Olszewski WiesławW., ŁukaszŁ. Jastrząb ŁukaszŁ., "Lista strat Powstania Wielkopolskiego od 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku", 2009, s. 210
- Marian B.M.B. Michalik Marian B.M.B. (red.), Kronika powstań polskich 1794-1944, wyd. 1, Warszawa: Kronika - Marian B. Michalik, 01.04.1994 r., s. 350
- Powstanie Wielkopolskie w Gminie Siedlec i okolicy [online], www.powiatwolsztyn.pl [dostęp 01.03.2017 r.]
- Urząd Miejski wU.M. Wolsztynie Urząd Miejski wU.M., Wolsztyńskie Kalendarium Powstania Wielkopolskiego [online], www.archiwum3.wolsztyn.pl [dostęp 07.03.2017 r.]
- Powrót do Polski. [dostęp 07.03.2017 r.] w bazie filmweb
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Cegielski | Józef Śron | Ignacy Stachowiak | Zygmunt Moszczeński | Klemens Kołaczkowski | Michał Dzierzgowski | Wiktor Czysz | Maciej Krokos | Wiktor Wielkopolanin-Nowakowski | Ryszard Dembiński (rotmistrz) | Zbisława Krajna | Lothar von Arnauld de la Perière | Józef Mańczak | Ignacy Roman Wiśniewski | Jerzy Mieloch | Włodzimierz Sąsiadek | Juliusz Tym | Henryk Majewicz | Zenon Jankowski | Kazimierz Sporny (pilot)Oceń: Edmund Krause (powstaniec)