Edmund Krause (powstaniec)


Edmund Krause, urodzony 22 września 1879 roku w Poznaniu, to postać, która na zawsze wpisała się w historię regionu. Jego życie zakończyło się tragicznie 15 lutego 1919 roku, gdy zmarł pod Grójcem Wielkim w pobliżu Babimostu.

Był on odważnym powstańcem wielkopolskim oraz podporucznikiem, a jego wkład w walki o wolność i niepodległość nie może zostać zapomniany.

Udział w powstaniu

Na początku konfliktu Edmund Krause brał aktywny udział w działaniach zbrojnych w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję dowódcy Kompanii Straży i Bezpieczeństwa. Była to ósma kompania wachty garnizonowej batalionu Poznań I, do której przydzielony był również Franciszek Ratajczak, jeden z pierwszych poległych podczas tego powstania.

Później Krause objął dowództwo nad pierwszą kompanią 2 Poznańskiego Batalionu Garnizonowego. Jego jednostka uczestniczyła w zaciętych starciach na zachodnim froncie, w rejonie Kopanicy i Grójca Wielkiego.

11 lutego 1919 roku rozpoczęła się niemiecka kontrofensywa w okolicach Babimostu, który stracili oni 25 stycznia, wraz z Kargową, co stanowiło najdalej wysunięty zachodni zasięg powstania. Niemniej jednak, były one wspierane przez pociągi pancerne oraz lotnicze, co przyczyniło się do ponownej utraty obu miejscowości przez powstańców 12 lutego. W dalszej kolejności, Niemcy zbliżyli się do wsi Grójec Wielki, gdzie doszło do intensywnych potyczek. Mimo że straty niemieckie były znaczące, powstańcy również ponieśli ciężkie straty: 40 poległych, 70 rannych oraz 30 wziętych do niewoli, co przyczyniło się do ich potrzeby uzyskania wsparcia.

W uwagę Niemców skupił się most na rzece Obrze. 15 lutego powstańcy planowali okrążenie niemieckich żołnierzy zarówno od północy, kierując się od Nowej Wsi Zbąskiej, jak i od południa, z kierunku Jeziora Chobienickiego, z zamiarem zabezpieczenia mostu. Jednak wskutek niewystarczającego rozpoznania i dodatkowych sił niemieckich, powstańcy napotkali ostrą obronę. Zarówno na północnym, jak i południowym kierunku natarcia, musieli stawić czoła silnemu ogniowi nieprzyjaciela.

W tamtym momencie 1 kompanii dowodzonej przez Krause zmuszona była do okopania się. Mimo że jednostka odparła początkowy atak Niemców, próbując się wycofać, znalazła się w potrzasku. Niemiecka przewaga liczebna ujawniła się podczas kolejnego ataku, zadając poważne straty powstańcom, którzy zbliżali się do wyczerpania amunicji. Krause, ciężko ranny w brzuch, podjął dramatyczną decyzję, nakazując poddanie się, a następnie popełniając samobójstwo, strzelając do siebie z pistoletu.

W sumie, w walkach pod Grójcem Wielkim zginęło 32 powstańców, a 35 zostało rannych i wziętych do niewoli. Po stronie niemieckiej straty wyniosły 40 zabitych oraz 70 rannych.

16 lutego podpisano rozejm w Trewirze, co zakończyło walki powstańcze. Ostatecznie Grójec Wielki pozostał w granicach Polski, natomiast Babimost trafił po niemieckiej stronie nowo wytyczonej granicy, która biegła pomiędzy obiema miejscowościami.

Edmund Krause spoczął w zbiorczej mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Zbąskiej. Pośmiertnie został odznaczony za swoje męstwo Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych. Pozostawił po sobie żonę i dwoje dzieci.

Upamiętnienie

W 1988 roku zrealizowany został film „Powrót do Polski”, który stanowi dramat historyczny, ukazujący wydarzenia prowadzące do wybuchu powstania. W tej produkcji, postać Edmunda Krausego zagrał poznański aktor Waldemar Szczepaniak.

Od 1990 roku, na cześć Edmunda Krausego, jedną z ulic w Zbąszyniu nazwano jego imieniem, co stanowi trwałe upamiętnienie tego bohatera.

Przypisy

  1. MarcinM. Wachowiak MarcinM., "Chwała Bohaterom, pamięci Józefa Kunerta Powstańca Wielkopolskiego", 2015, s. 14
  2. MarcinM. Wachowiak MarcinM., "Chwała Bohaterom, pamięci Józefa Kunerta Powstańca Wielkopolskiego", 2015, s. 9-10
  3. ZenonZ. Matuszewski ZenonZ., Upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich w Mieście i Gminie Zbąszyń, 2010, s. 26-31
  4. ZenonZ. Matuszewski ZenonZ., Upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich w Mieście i Gminie Zbąszyń, 2010, s. 11
  5. ZdzisławZ. Kościański ZdzisławZ., Powstańcy wielkopolscy odznaczeni Krzyżem Walecznych, „Przegląd Powiatu Nowotomyskiego” (10 (56)/2014), grudzień 2014, s. 2
  6. WiesławW. Olszewski WiesławW., ŁukaszŁ. Jastrząb ŁukaszŁ., Lista strat Powstania Wielkopolskiego od 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920, Koszalin 2009, s. 18
  7. WiesławW. Olszewski WiesławW., ŁukaszŁ. Jastrząb ŁukaszŁ., "Lista strat Powstania Wielkopolskiego od 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku", 2009, s. 210
  8. Marian B.M.B. Michalik Marian B.M.B. (red.), Kronika powstań polskich 1794-1944, wyd. 1, Warszawa: Kronika - Marian B. Michalik, 01.04.1994 r., s. 350
  9. Powstanie Wielkopolskie w Gminie Siedlec i okolicy [online], www.powiatwolsztyn.pl [dostęp 01.03.2017 r.]
  10. Urząd Miejski wU.M. Wolsztynie Urząd Miejski wU.M., Wolsztyńskie Kalendarium Powstania Wielkopolskiego [online], www.archiwum3.wolsztyn.pl [dostęp 07.03.2017 r.]
  11. Powrót do Polski. [dostęp 07.03.2017 r.] w bazie filmweb

Oceń: Edmund Krause (powstaniec)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24