Maciej Krokos


Maciej Roman Krokos, powszechnie znany pod swoim pseudonimem „Tygrys”, urodził się 12 września 1931 roku w Poznaniu. Zmarł 14 sierpnia 2016 roku w Warszawie. Był on znaczącą postacią, której życie i działalność koncentrowały się na działaniach niepodległościowych w trudnych czasach II wojny światowej.

W czasie konfliktu, Krokos był aktywnym członkiem Szarych Szeregów, organizacji młodzieżowej, która odegrała kluczową rolę w walce o wolność Polski. Jego odwaga i determinacja ujawniły się także podczas powstania warszawskiego, gdzie jako uczestnik, angażował się w walkę o niepodległość stolicy.

Po wojnie, Maciej Krokos pełnił funkcję majora Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Jego działalność po wojnie koncentrowała się na wspieraniu weteranów i kombatantów, co czyniło go cenionym działaczem w kręgach kombatanckich.

Życiorys

Maciej Krokos był aktywnym działaczem Oddziału „Zawisza” Szarych Szeregów w czasie, gdy miał miejsce niemiecki okupant. Jego zaangażowanie w działalność patriotyczną było przekazywane w rodzinie, gdyż jego ojciec, Adam, był członkiem Armii Krajowej. W trakcie trwania powstania warszawskiego, Maciej, razem ze swoim starszym bratem Andrzejem Krokosem, który używał pseudonimu „Lew”, pełnił rolę łącznika Harcerskiej Poczty Polowej w Śródmieściu Południowym.

Po upadku powstania, jako jeden z wielu, Maciej opuścił Warszawę razem z cywilami i powrócił do swojej rodzinnej miejscowości, Podkowy Leśnej. Po wojnie jego aktywność przeniosła się w obszar działalności kombatanckiej. Krokos objął ważne funkcje, w tym przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny, a także przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był również zastępcą przewodniczącego Kręgu „Zamek” w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów.

Maciej Krokos odszedł z tego świata 14 sierpnia 2016 roku. Jego życie zakończyło się w rodzinnej Podkowie Leśnej, gdzie znalazł miejsce spoczynku na cmentarzu.

Kontrowersje

W 2014 roku Maciej Krokos, w roli członka władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, brał udział w wydarzeniu odbywającym się w Niemczech. Chodziło o prezentację wystawy zatytułowanej „Powstanie Warszawskie 1944”. W trakcie tego wydarzenia zyskał rozgłos, ponieważ został uwieczniony na wspólnej fotografii z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, Prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem oraz Haliną Wołłowicz. Zestawienie tych postaci okazało się znaczące, a zdjęcie to znalazło się w artykule opublikowanym 30 lipca 2014 na łamach „Gazety Wyborczej” z tytułem Cud w Berlinie.

W odpowiedzi na publikację z „Gazety Wyborczej”, na początku 2015 roku, w „Gazecie Trybunalskiej” pojawił się tekst autorstwa Pawła Reisinga, który nosił tytuł Kombatanci czy agenci wokół prezydenta Komorowskiego?. W swoim artykule Reising rzucił cień na wiarygodność Macieja Krokosa jako zasłużonego działacza kombatanckiego, co wywołało pewne kontrowersje w środowisku. W ten sposób rozpoczęła się dyskusja dotycząca roli Krokosa w środowisku kombatanckim oraz jego powiązań z władzą.

Wybrane odznaczenia

Maciej Krokos został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami za swoje zasługi. Wśród wybranych odznaczeń znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RFN (2015).

Przypisy

  1. Federalny Krzyż Zasługi dla weteranów powstania warszawskiego. dzieje.pl. [dostęp 27.08.2016 r.]
  2. Kombatanci czy agenci wokół prezydenta Komorowskiego?. gazetatrybunalska.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]
  3. Andrzej Krokos. 1944.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]
  4. Maciej Krokos „Tygrys”. 1944.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]
  5. a b c d Maciej Roman Krokos. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]
  6. a b Maciej Krokos. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]
  7. a b c Maciej Krokos. 1944.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]

Oceń: Maciej Krokos

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:23