Wiktor Czysz to postać, która na stałe wpisała się w historię Wojska Polskiego. Urodził się 9 października 1896 roku w Poznaniu, gdzie spędził również swoje ostatnie chwile na ziemi, zmarłszy 18 stycznia 1966 roku.
Był on kapitanem obserwatorem, co oznacza, że pełnił istotną rolę w strukturze wojsk powietrznych. Jego zaangażowanie w służbę wojskową oraz poświęcenie w trakcie kariery zasługują na szczególne uznanie.
Życiorys
Wiktor Czysz urodził się jako syn Józefa oraz Antoniny z Manickich. Był aktywnym uczestnikiem konspiracyjnego Stowarzyszenia Samokształceniowego Młodzieży Polskiej „Iskra” oraz drużyny skautów imienia Władysława Jagiełły, co pokazuje jego zaangażowanie w działalność społeczną i patriotyczną.
W 1914 roku został powołany do armii cesarstwa niemieckiego, gdzie przeszedł szereg szkoleń i kursów. Zaliczył kurs mechaników w Ławicy oraz kursy lotniczo-radiowe i bombowe w Berlinie. Od sierpnia 1914 do marca 1916 roku służył jako mechanik w Feldflieger-Abtailung 36, a następnie do lutego 1917 r. w Flieger Ersatz Abtailung 7. W lutym 1917 roku przeniesiono go do Inspektion der Fliegertruppen w Berlinie, a w styczniu 1918 r. do fabryki lotniczej w Stuttgarcie, gdzie objął stanowisko odbiorcy sprzętu radiowego.
Po wojnie, Wiktor Czysz powrócił do rodzinnego Poznania i wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas Powstania Wielkopolskiego brał aktywny udział w walkach o Poznań oraz Stację Lotniczą Ławica. W lutym 1919 roku przeszedł miesięczny kurs obserwatorów lotniczych, po którym objął stanowisko adiutanta 2 wielkopolskiej eskadry lotniczej. W tym okresie wykonywał loty rozpoznawcze, w trakcie których zrzucał ulotki propagandowe, mające na celu dotarcie do Polaków mieszkających w strefach wpływów niemieckich.
Następnie był przydzielony do 3. wielkopolskiej eskadry lotniczej, a później do 21. eskadry niszczycielskiej, z którą brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako obserwator. W 1921 roku realizował loty nad obszarem plebiscytowym na Górnym Śląsku, gdzie polskie lotnictwo również angażowało się w dystrybucję materiałów propagandowych.
W Wojsku Polskim służył do 15 lipca 1923 roku, kiedy to przeszedł do rezerwy. Po zakończeniu służby założył własną firmę handlową, jednak nadal utrzymywał kontakty z lotnictwem. W latach 1923–1933 był członkiem Związku Lotników Polskich i w 1925 roku mianowano go podporucznikiem z datą starszeństwa. Posiadał przydział do rezerwy w 3 pułku lotniczym w Poznaniu, gdzie brał udział w ćwiczeniach lotniczych. Angażował się także w działania Stronnictwa Narodowego i w 1938 roku zasiadał w radzie miasta Poznania.
Na początku II wojny światowej, 24 sierpnia 1939 roku, został zmobilizowany i przydzielony do 3. pułku lotniczego jako dowódca 71. plutonu lotniskowego, odpowiadając za organizację lotnisk polowych dla lotnictwa Armii „Poznań”. Po kampanii wrześniowej udało mu się przekroczyć granicę polsko-rumuńską, gdzie został internowany. W styczniu 1940 roku zdołał uciec i dotrzeć do Francji, gdzie pełnił funkcję dowódcy eskadr zapasowych w Camp de Carpiagne i Septfonds.
Po upadku Francji, przez Afrykę Północną ewakuowano go do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do RAF. Otrzymał numer służbowy P-1274, jednak ze względu na wiek nie mógł latać i pełnił funkcje związane z dowodzeniem eskadr zapasowych w brytyjskich bazach lotniczych, w tym w Blackpool oraz Dunholme Lodge, gdzie pracował także jako oficer do spraw transportu i adiutant stacji lotniczej.
Po wojnie, Wiktor Czysz został zdemobilizowany w stopniu porucznika w Polsce oraz Flight Lieutenanta w Anglii. W 1946 roku zdecydował się na repatriację do kraju, wracając do Poznania, gdzie otworzył sklep z galanterią skórzaną. Jego firma została jednak znacjonalizowana w 1950 roku, a on zatrudnił się w Poznańskich Zakładach Ceramiki Czerwonej.
Jako były żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, był obiektem operacyjnego rozpracowania przez WUBP w Poznaniu. W latach 1950–1951 i w 1952 roku przebywał w więzieniu, jednak został uwolniony z braku dowodów. By uniknąć dalszych represji, symulował chorobę psychiczną i przez sześć miesięcy leczył się w Zakładzie Psychiatrycznym w Gnieźnie. Po politycznej odwilży w 1956 roku nawiązał ponowne kontakty z kolegami z emigracji oraz z kraju.
W latach 1958–1961, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, pełnił rolę kierownika polskiego personelu w pawilonie USA, jednak obawy przed wznowieniem zainteresowania ze strony Służby Bezpieczeństwa zmusiły go do rezygnacji z tej pozycji.
Wiktor Czysz zmarł w Poznaniu 18 stycznia 1966 roku. Został pochowany na Cmentarzu Junikowo (pole 12-B-2-25).
Ordery i odznaczenia
W uznaniu za swoje zasługi, Wiktor Czysz został uhonorowany następującymi medalami i odznaczeniami:
- krzyż niepodległości,
- medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921,
- miecze hallerowskie,
- wielkopolski krzyż powstańczy,
- medal lotniczy.
Przypisy
- a b c d e Ks. Robert Kulczyński SDB: Historia w zdjęciach zapisana. kruszwica.tk. [dostęp 08.01.2020 r.]
- a b c d dr Mariusz Niestrawski: Czysz Wiktor. infolotnicze.pl. [dostęp 08.01.2020 r.]
- a b c Wiktor Czysz. samoloty.pl. [dostęp 08.01.2020 r.]
- Łukasz Łydba: Szkolnictwo lotnicze na Ławicy. Część 2. „Lotnictwo z szachownicą”. 2/2005, s. 32. Wrocław: Wydawnictwo Sanko. ISSN 1643-5702. OCLC 69537539.
- Niestrawski 2017, s. 72.
- Niestrawski 2017, s. 66.
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 160, 668.
- Krzystek 2012, s. 146.
- Lista Krzystka.
- Informacje na stronie um.poznan.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Maciej Krokos | Wiktor Wielkopolanin-Nowakowski | Ryszard Dembiński (rotmistrz) | Kazimierz Dudek | Franciszek Ludwik Frezer | Halina Cimino | Czesław Michalski (1893–1940) | Stefan Andrzejewski | Czesław Łagoda | Marek Idziński | Michał Dzierzgowski | Klemens Kołaczkowski | Zygmunt Moszczeński | Ignacy Stachowiak | Józef Śron | Jerzy Cegielski | Edmund Krause (powstaniec) | Zbisława Krajna | Lothar von Arnauld de la Perière | Józef MańczakOceń: Wiktor Czysz