Budynek Pebeco w Poznaniu


Budynek Pebeco to znakomity przykład funkcjonalistycznej architektury przemysłowej, który został zrealizowany dla przedsiębiorstwa Pebeco Polskie Wyroby Beiersdorfa S.A. Obecnie siedziba ta stanowi część działalności Nivea Polska w Poznaniu, usytuowana na Zawadach, przy ul. Chlebowej 4/8. Ten gmach może być typowym przykładem polskiego funkcjonalizmu z lat 30. XX wieku.

Budynek został wzniesiony w 1931 roku, na podstawie projektu Stefana Cybichowskiego, i charakteryzuje się purystycznymi formami z zakresu modernizmu. Jest to czterokondygnacyjny obiekt o prostokątnym planie, którego powierzchnia wynosi 436 m². Konstrukcja budynku zrealizowana została z cegły, a zewnętrzne ściany pokryto białym tynkiem. Atutem architektury jest ryzalit umieszczony na skraju obiektu, co nadaje mu wrażenie zróżnicowanej bryły.

W 1934 roku Stefan Cybichowski wprowadził zmiany w projekt, rozbudowując obiekt o dodatkowe skrzydło, co spowodowało, że ryzalit znalazł się w centrum budynku. W sąsiedztwie głównej konstrukcji postawiono także parterowy budynek gospodarczy o powierzchni 257 m². Po zakończeniu II wojny światowej gmach przeszedł dalszą rozbudowę, obejmującą nowe skrzydło od ul. Chlebowej. Działalność produkcyjną w nowym kompleksie rozpoczęto 3 czerwca 1945 roku, kiedy to wytwarzano m.in. krem Nivea, olejki orzechowe, zasypki dla niemowląt, pasty do zębów, płyny do ust, sole do nóg, wodę kolońską oraz proszki przeciwbólowe.

Przypisy

  1. SIP Geopoz: warstwa Miejskiego Konserwatora Zabytków
  2. Łukaszewski Jakub: Nivea z Zawad była w Polsce dobrem rzadkim w Gazeta Wyborcza Poznań, 29.05.2011 r.; on-line: poznan.gazeta.pl
  3. Świtała Tadeusz: Maj 1945 w Poznaniu w Kronika Miasta Poznania, 3/1986 r., s. 77
  4. Świtała Tadeusz, Poznań 1945. Kronika Wydarzeń, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1986 r., s. 200, ISBN 83-210-0607-8

Oceń: Budynek Pebeco w Poznaniu

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:7