Fabryka Józefa Zeylanda w Poznaniu


Fabryka Józefa Zeylanda to wyjątkowy przykład zabytkowej architektury przemysłowej, która znajduje się w Poznaniu, przy ulicy Wszystkich Świętych 4a, w nawykowym obszarze Starego Miasta oraz blisko Grobli. Budynek, zbudowany z czerwonej cegły, pełnił funkcję fabryki parowej wyrobów stolarskich, budowlanych i mebli, zaczynając swoją działalność w 1871 roku, należąc do znanego przemysłowca, Józefa Zeylanda (1823-1891).

Warto zaznaczyć, że ta lokalizacja była trzecią siedzibą zakładu, która zastąpiła wcześniejsze lokale, znajdujące się w probostwie farnym oraz w warsztacie przy ul. Za Bramką 15. W fabryce produkowano szeroki wachlarz przedmiotów, w tym meble, stolarkę budowlaną, prefabrykaty dla innych firm, oraz elementy dekoracyjne jak gzymsy, a nawet trumny. Oferowano zarówno pojedyncze meble, jak i kompleksowe wyposażenie mieszkań oraz rezydencji, w tym także bibliotek, jak miało to miejsce w przypadku pałacu w Rogalinie.

Projekt architektoniczny obiektu, w tym mieszkań i ogrodu, prawdopodobnie stworzył Cäsar Stenzel, architekt związany z Poznaniem. Obecnie fabryka jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych budynków przemysłowych XIX wieku w centrum miasta. Zawierała hale fabryczne, pomieszczenia, w których znajdowała się maszyna parowa (znajdująca się w dobudówce od strony podwórza), a także przestronne klatki schodowe umiejscowione po bokach elewacji. Ciekawym aspektem jest sposób wzniesienia budynku, który od strony Garbar sprawia wrażenie znacznie dłuższego, niż jest to w rzeczywistości.

Na początku XXI wieku fabryka przeszła kompleksową renowację, przekształcając ją w nowoczesną galerię artystyczną, co przyczynia się do ożywienia i dalszego rozwoju kulturalnego tej części Poznania.


Oceń: Fabryka Józefa Zeylanda w Poznaniu

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:13