Hala Betonowa w Poznaniu


Hala Betonowa, znana również pod niemiecką nazwą Betonhaus, to impozantna budowla, która znajduje się w obrębie Parku Wilsona, w malowniczej dzielnicy Łazarzu w Poznaniu. Jej historia sięga 1911 roku, kiedy to pełniła funkcję pawilonu wystawowego podczas Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, znanej jako Ostdeutsche Ausstellung für Industrie, Gewerbe und Landwirtschaft Posen, zorganizowanej na terenie that region.

Hala Betonowa została poddana ochronie jako zabytek, co potwierdza jej wpis do rejestru zabytków pod numerem A 320, który miał miejsce w dniu 17 września 1991 roku.

Historia

Hala Betonowa w Poznaniu to obiekt, którego historia jest niezwykle interesująca i pełna zmian. Projektantami tego wyjątkowego budynku byli niemieccy architekci Hermann Kloth i Christian Schneider. Została ona wzniesiona w 1911 roku, a jej imponująca konstrukcja żelbetowa zajmowała powierzchnię wynoszącą 1000 m². Hala od początku miała charakterystyczne przeznaczenie i stanowiła „pawilon myśliwski” podczas wystawy, gdzie prezentowano m.in. poroża oraz wypchane skóry zwierząt, które upolował cesarz Fryderyk Wilhelm. W okolicy zewnętrznej części budynku umieszczono strzelnicę, zrealizowaną w formie imitacji lasu, w której organizowano różnorodne konkursy myśliwskie. Dodatkowo, w zlokalizowanej przy hali restauracji można było skosztować regionalnych potraw z dziczyzny.

Po zakończeniu I wojny światowej, w obiekcie powstała Katedra Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia poważnych prac adaptacyjnych. W wyniku tych zmian, na parterze zbudowano salę gimnastyczną, podczas gdy piętro zostało przeznaczone na sale dydaktyczne.

Na dalszym etapie, w trakcie organizacji PeWuKi w 1929 roku, hala otrzymała nową funkcję, pełniąc rolę „pawilonu muzycznego” podczas wystawy. W kolejnych latach w budynku mieściły się różne instytucje edukacyjne, a w 1973 roku przekształcono go w Akademię Wychowania Fizycznego. AWF otrzymała obiekt na własność w połowie lat 90. XX wieku, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów finansowych.

Do roku 2012 w hali funkcjonowały zakłady biomechaniki i gimnastyki, w tym również pracownia tańca. Wówczas AWF zdecydowała się na sprzedaż tej unikalnej przestrzeni. W czerwcu 2013 roku, nowym właścicielem budynku została firma Garvest Real Estate, a transakcja opiewała na kwotę 6 milionów złotych. Plany dotyczące przyszłości obiektu obejmowały jego przekształcenie w funkcjonalny kompleks wykorzystywany do celów konferencyjnych oraz restauracyjnych, z możliwością organizacji wystaw. Rozważano także budowę hotelu. Mimo większych zmian, czasami w hali organizowane są wystawy sztuki, co świadczy o jej kulturowym znaczeniu.

Architektura

Hala Betonowa w Poznaniu wyróżnia się swoją unikalną konstrukcją, w której wyłącznie beton był wykorzystany jako główny materiał budowlany. Obiekt został zaprojektowany na podstawie wydłużonego prostokąta, który otoczony jest dwoma ryzalitami, posiadającymi szczyty. Między nimi umieszczono portyk na parterze.

Charakter klasycystyczny tej budowli podkreślają proste toskańskie kolumny portyku oraz loggie, które znajdują się na drugiej kondygnacji ryzalitów. Dodatkowo, dwuspadowy dach nadaje budynkowi harmonijne linie.

Wnętrze hali cechują kolebkowe sklepienia oraz lunety, które znajdują się nad wnękami okiennymi, co wzbogaca estetykę i funkcjonalność przestrzeni. Całość tworzy imponujący przykład architektury, łączącej klasycyzm z nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi.

Przypisy

  1. [Poznań] Garvest - Perfumiarnia [online], SkyscraperCity [dostęp 22.08.2021 r.]
  2. Maj mają 23 hektary powierzchni, ich historia sięga 1911 roku - MTP świętują 95. urodziny - .:LAZARZ.PL → poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki [online], lazarz.pl [dostęp 31.03.2019 r.]
  3. Hala Betonowa Poznań – Wirtualne Muzeum Zabytkowych Instrumentów Muzycznych [online] [dostęp 31.03.2019 r.]
  4. Betonhaus odczulony [online], garvest - miasta dla ludzi, 29.05.2014 r. [dostęp 31.03.2019 r.]
  5. a b c ŁOS, Hotel powstanie w Hali Betonowej w parku Wilsona? [online], gloswielkopolski.pl, 27.12.2013 r. [dostęp 31.03.2019 r.]
  6. Wykaz obiektów na terenie miasta Poznania wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. bip.poznan.pl. - Urząd Miasta Poznania
  7. LECH LA WICKI | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 31.03.2019 r. [dostęp 14.03.2020 r.]

Oceń: Hala Betonowa w Poznaniu

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:6