UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Urbanowo (Poznań)


Urbanowo to interesująca część Poznania, mieszcząca się w ramach osiedla samorządowego Sołacz. To miejsce zlokalizowane jest na wschód od samego Sołacza, a jednocześnie na południe od Osiedla Słowiańskiego, z północnym skrajem sąsiadującym z malowniczą doliną Bogdanki.

W obecnych czasach, granicę wschodnią Urbanowa wyznacza trasa PST, co czyni to miejsce bardzo dostępnym. Nazwa Urbanowa powoli traci na znaczeniu i zostało zapomniane przez mieszkańców, jako że w latach 60. i 70. XX wieku na tym terenie zbudowano Osiedle Słowiańskie. Dziś, Urbanowo jest często utożsamiane z tym osiedlem, chociaż w rzeczywistości obie jednostki pokrywają się jedynie częściowo.

Historia

Urbanowo zostało przyłączone do Poznania 1 kwietnia 1933 roku. Decyzja ta, podjęta z inicjatywy Władysława Czarneckiego, miała na celu uwzględnienie wcześniej pominiętych terenów, które powinny być częścią znacznie szerszych granic miasta, rozszerzonych w 1925 roku. Golęcinem również został włączony do Poznania w tym samym czasie.

W okresie przed II wojną światową, na obszarze Urbanowa znajdowało się tzw. Wesołe miasteczko, które stanowiło schronienie dla osób biednych, bezrobotnych oraz zadłużonych. W tym miejscu funkcjonowała również ochronka prowadzona przez siostry zakonne z Sołacza. Dzieci i dorośli często mówili o wyjściu „na Wesołe”, co stało się popularnym zwrotem w okolicy.

W sąsiedztwie tego miejsca znajdował się posterunek policji, zlokalizowany w długim budynku z czerwonej cegły. Później, budynek ten został przeniesiony na ulicę św. Leonarda 2a, gdzie kontynuował swoją działalność.

Informacje ogólne

Historia Urbanowa jest niezwykle interesująca, a jego stara zabudowa rozciąga się wzdłuż ulicy Urbanowskiej, która nawiązuje swoim brzmieniem do tradycyjnych części miasta. Dodatkowo, w rejonie ulicy Michała Drzymały można spotkać starsze budynki, które również odzwierciedlają dawne style architektoniczne.

Do lat 80. XX wieku przy ulicy Urbanowskiej można było podziwiać zespół wyjątkowej zabudowy szachulcowej z końca XIX wieku. Niestety, z powodu złego stanu technicznego, większość tych domów została w końcu rozebrana. Wśród ocalałych znalazły się jedynie dwa budynki, mieszczące się pod adresami Urbanowska 3 i 11, z których ten drugi został otynkowany. Nowa zabudowa w tym rejonie stara się w części nawiązywać do murów pruskich, co tworzy swoisty dialog między przeszłością a teraźniejszością.

Współczesna zabudowa Urbanowa tworzy mozaikę stylów. Na północnej części dzielnicy dominują bloki wielorodzinne z lat 60. XX wieku, podczas gdy na południu rozmieszczone są powojenne domy jednorodzinne, nowe plomby, a także nieco nieliczne zabudowania pochodzące z przełomu XIX i XX wieku oraz bloki z lat 40. XX wieku, często z dachem dwuspadowym. Teren ten jest również bogaty w starą zieleń, co podkreśla charakterystyczny krajobraz. Ulice Urbanowska i Drzymały, z aleją kasztanową, dodają dzielnicy uroku i przyjemnego klimatu.

Historia ulicy Urbanowskiej wiąże się także z postacią Wincentego Pokrywki (1884-1949), który był długoletnim prezesem Sokoła na Winiarach. To właśnie on, jako dowódca oddziału powstańczego w 1918 roku, był także inicjatorem budowy winiarskiego pomnika poległych. 26 grudnia 1922 roku został uhonorowany Krzyżem Walecznych przez generała Kazimierza Raszewskiego, co podkreśla jego wkład w historię regionu.

Komunikacja

W Urbanowie dojazd do różnych miejscowości zapewniają autobusy MPK Poznań. W szczególności linia 182, która obsługuje przystanki przy ulicy Sochaczewskiej oraz na osiedlu Słowiańskim. Warto zauważyć, że przystanek przy ulicy Sochaczewskiej jest jednokierunkowy, co warto mieć na uwadze planując podróż.

Dodatkowo, fragment ulicy Urbanowskiej charakteryzuje się częściowo starą nawierzchnią brukową, co może wpływać na komfort poruszania się po tym obszarze.

Przypisy

  1. Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska, Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku, Wagros, Poznań, 2018 r., s.220, ISBN 978-83-63685-93-5
  2. Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska, Winiary jakie pamiętamy... Dawny Poznań i jego mieszkańcy w fotografiach i wspomnieniach, Wagros, Poznań, 2014 r., s.22, ISBN 978-83-63685-34-8

Oceń: Urbanowo (Poznań)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:25