Bogdan Sleboda


Bogdan Kazimierz Sleboda, urodzony 14 maja 1942 roku w Poznaniu, to zasłużony pułkownik w stanie spoczynku, który swoją karierę zawodową związał z medycyną. Specjalizuje się w ortopedii oraz traumatologii narządu ruchu, wykazując się ogromnym doświadczeniem i wiedzą w tych dziedzinach.

W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił funkcję dowódcy polskiej grupy medycznej, która była częścią Polskiego Kontyngentu Wojskowego, działającego w ramach Wielonarodowych Sił w rejonie Zatoki Perskiej. W tej roli odpowiadał za organizację i koordynację działań medycznych w trudnych warunkach wojskowych.

Obecnie, jako naczelny lekarz polskiego zespołu medycznego w szpitalu Królewskiej Marynarki Wojennej w Al Jubail, kontynuuje swoją misję, potwierdzając swoje zaangażowanie i oddanie w służbie zdrowia w sytuacjach kryzysowych.

Życiorys

W 1960 roku Bogdan Sleboda zakończył swoje nauki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Następnie podjął studia medyczne na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie pogłębiał swoją wiedzę z zakresu medycyny. W roku 1982 obronił pracę doktorską zatytułowaną „Analiza radiologiczno-kliniczna zmian kształtu i struktury trzonów kręgowych u osób z zespołami bólowymi” w Centrum Kształcenia Podyplomowego w Łodzi.

Ważnym okresem w jego życiu były lata 1974–1975, kiedy to uczestniczył w pracach Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie Południowym. Kolejnym istotnym wydarzeniem była jego obecność w operacji Pustynna Burza, która miała miejsce w Arabii Saudyjskiej w 1991 roku. W latach 1993–1995 oraz 1996–1997 pełnił zaszczytną funkcję dyrektora szpitala ONZ w południowym Libanie, gdzie służył w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Do momentu przejścia na emeryturę, Sleboda był długoletnim ordynatorem w szpitalu wojskowym w Poznaniu, gdzie miał duży wpływ na rozwój medycyny wojskowej. Obecnie jako biegły sądowy działa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, co świadczy o jego wciąż cennym wkładzie w polską służbę zdrowia i prawo.

Przypisy

  1. Lista lekarzy sądowych. [dostęp 25.09.2016 r.]
  2. Lista biegłych sądowych. [dostęp 02.04.2013 r.]
  3. Informacja w katalogu Wojskowego Instytutu Medycznego
  4. „My z Marcinka” - Internetowy serwis Wychowanków, Pedagogów i Uczniów I LO i Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  5. „Polski Kontyngent Wojskowy w operacji „Pustynna Burza” w latach 1990-1991” na stronie Stowarzyszenia Kombatantów Misji pokojowych ONZ

Oceń: Bogdan Sleboda

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:6