Fort I, znany również jako Röder, zaprojektowany przez Krzysztofa Żegockiego, jest jednym z osiemnastu fortów, które tworzą niepowtarzalny system obronny na terenie Poznania. Wchodząc w skład Twierdzy Poznań, fort ten jest nie tylko interesującym obiektem historycznym, ale również ważnym punktem na mapie turystycznej regionu.
Fort I ulokowany jest na malowniczym obszarze Starołęki, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Książęcej. Jego lokalizacja przyciąga wielu pasjonatów historii oraz architektury, którzy pragną zgłębić tajniki fortyfikacji z czasów XIX wieku. Fort ten zachwyca swoim wyjątkowym stylem oraz strategicznym położeniem, co czyni go interesującym miejscem do odwiedzenia dla turystów oraz mieszkańców Poznania.
Historia
Budowa fortu miała miejsce w latach 1878 aż do około 1882 roku i była częścią pierwszego etapu tworzenia systemu twierdzy. Już 1 listopada 1878 roku, po blisko 11 miesiącach pracy nad dokumentacją, projekt rozpoczął swoją realizację. Wykonanie prac powierzone zostało firmie Baugesellschaft C. Franke & Co. W trakcie budowy w roku 1881, projekt był dwukrotnie modyfikowany, aby zwiększyć jego wartość bojową.
W 1902 roku, po zakończeniu pierścienia twierdzy poligonalnej, fort przyjął nazwę Röder, którą wcześniej nosił Bastion I Röder, na cześć generała Friedricha von Rödera. W 1931 roku patron zmienił się na polski i Fort I uzyskał imię Krzysztofa Żegockiego.
W trakcie 1945 roku, podczas bitwy o Poznań, generał Mojsiejewski wyznaczył 1079 i 1081 pułk piechoty do zdobycia fortu. Następne natarcie miało miejsce z północnej strony (walki oraz przeprawa przez Wartę w obszarze cegielni obrzyckiej) oraz z południa. W wyniku tych walk doszło do wybuchu amunicji w prawym skrzydle bloku kazamatowego. Fort został otoczony 2 lutego 1945 roku i zdobyty nocą następnego dnia.
Po zakończeniu wojny, fort stał się obiektem magazynowym. Pomimo znacznych uszkodzeń w prawej części bloku czołowego oraz remiz, fort jest zachowany w stosunkowo dobrym stanie. Odnowiono również elewację części koszarowej, co świadczy o dbałości o ten historyczny zabytek.
Obszar fortu wchodzi w skład obszaru Natura 2000, określanego jako specjalna ochrona SOO „Fortyfikacje w Poznaniu”, z symbolem PLH300005. Wcześniej teren ten był przedmiotem ochrony ekologicznej jako „Fort I – Starołęka”.
Lokalizacja i konstrukcja
Fort I w Poznaniu, ze względu na swoją historyczną wartość, był przedmiotem starannych przemyśleń dotyczących jego lokalizacji. Na początku planowano umiejscowić go w pobliżu Starołęki Małej, ale miejsce ostatecznie zostało zmienione na górę między dwoma kluczowymi trasami: kolejową Poznań-Kluczbork oraz drogą Poznań-Czapury. Dostęp do fortu zapewniały zarówno droga forteczna, znana jako ul. Książęca, jak i droga rokadowa, czyli ul. Forteczna.
Otoczony suchą fosą, fort charakteryzował się murowanymi skarpami oraz trzema kaponierami, w tym czołową i dwiema barkowymi. Jego unikalna konstrukcja to jednowałowy fort o rzucie sześciobocznym, który w istocie przypominał spłaszczony pięciobok. Kąt w narożnikach czoła wynosił 130 stopni, a na wale przewidziano miejsca dla artylerii, które były rozdzielone trzynastoma trawersami. Trawersy te służyły nie tylko jako remizy artyleryjskie, ale także jako schrony w czasie alarmu.
W 1878 roku dodano dwa stanowiska dla armat kal. 15 cm R.K., które umiejscowiono w lewym narożu czołowo-barkowym oraz w prawym szyjowo-barkowym. Amunicję transportowano przy pomocy dwóch wind amunicyjnych, a komunikację między stanowiskami realizowano poprzez cztery klatki schodowe. W centralnej części szyi fortu mieściły się koszary, w których znajdowały się izby dla żołnierzy, wartownia, telegraf, lazaret oraz kuchnia z zapleczem magazynowym i piekarnią. W tej części fortu umieszczono także studnie, latryny oraz klatki schodowe, co świadczy o starannym zaplanowaniu zaplecza logistycznego.
Przebudowy
W 1885 roku fort przeszedł niewielkie przebudowy, mające na celu optymalne dostosowanie obiektu do potrzeb wojskowych. Pomiędzy 1887 a 1889 rokiem wzmocniono jego struktury, a na skrzydłach dobudowano baterie z sześcioma stanowiskami, które wyposażono w schrony oraz windy amunicyjne. Po roku 1892, na czołowych remizach, umiejscowiono dwa stanowiska obserwacyjne dla piechoty, oznaczone jako W.T.90.
W 1914 roku fort zyskał na nowoczesności dzięki nieznacznym modernizacjom, w trakcie których powstał mały schron jednoizbowy zlokalizowany na stoku drogi krytej przeciwskarpy. Zamurowano również część otworów, a w strzelnicach zamontowano stalowe płyty. Dodatkowo część wejść przekształcono w labiryntowe korytarze, co miało na celu poprawę obronności. Zmodernizowano także instalację elektryczną, dodając reflektory w kaponierach. Na skraju prawej baterii wzniesiono dwa schrony, jeden z trzema pomieszczeniami, a drugi z dwoma.
Wiosną 1944 roku fosa fortu została zadaszona, co pozwoliło na wykorzystanie nowo uzyskanej przestrzeni jako magazyn dla części samolotów marki Focke-Wulf. Tego rodzaju działania świadczą o elastyczności konstrukcji i jej zdolności do adaptacji w zmieniających się warunkach militarnych.
Przyroda
Fort I w Poznaniu to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie populacja nietoperzy przekracza pięćset osobników.
Obszar fortu jest domem dla wielu interesujących gatunków tych ssaków, w tym:
- nocek rudy (Myotis daubentonii),
- nocek Natterera (Myotis nattereri),
- mroczek późny (Eptescius serotinus),
- gacek brunatny (Plecotus auritus),
- mopek zachodni (Barbastella barbastellus),
- nocek duży (Myotis myotis),
- nocek Bechsteina (Myotis bechsteinii),
- nocek wąsatek (Myotis mystacinus),
- nocek Brandta (Myotis brandtii),
- nocek łydkowłosy (Myotis dasycneme),
- mroczek posrebrzany (Vespertillo murinus).
Przypisy
- Grzegorz Kłys. Antropogeniczne podziemia jako miejsca zimowania nietoperzy. „Acta Geographica Silesiana, nr 13”, s. 37-42, 2013 r.
- Agnieszka Wieczorkiewicz, Krystyna Berezowska-Apolinarska, Prognoza oddziaływania na środowisko dotycząca projektu mpzp „Dolina Głuszynki – część B” w Poznaniu, Miejska Pracownia Urbanistyczna, Poznań: 2012 r., s. 48-49 [dostęp 24.06.2013 r.] [zarchiwizowane 11.03.2016 r.]
- Maćkowiak, s. 303.
- Maćkowiak, s. 307.
- Maćkowiak, s. 309.
- Maćkowiak, s. 316.
- Maćkowiak, s. 317.
- Maćkowiak, s. 319.
- Maćkowiak, s. 320.
- Maćkowiak, s. 322.
- Maćkowiak, s. 323.
- Biesiadka i in. 2006 r., s. 132.
- Biesiadka i in. 2006 r., s. 156, 176.
- Biesiadka i in. 2006 r., s. 175.
- Biesiadka i in. 2006 r., s. 176.
- Szumowski 1985 r., s. 354.
- Szumowski 1985 r., s. 355-356.
- Szumowski 1985 r., s. 356.
- Miasto Poznań, System Informacji Przestrzennej, Miejski Konserwator Zabytków: Zespół Fortów Zewnętrznego Pierścienia Fortyfikacji Pruskich. [dostęp 24.06.2013 r.]
- Geopoz: Przeglądarka danych SIP. Miasto Poznań. [dostęp 24.06.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Twierdze":
Fort Ia w Poznaniu | Fort IIIa w Poznaniu | Fort VIII w Poznaniu | Fort II w Poznaniu | Fort IX w Poznaniu | Bastion Colomb | Fort IXa w Poznaniu | Fort VII w Poznaniu | Mury miejskie w Poznaniu | Kaponiera Kolejowa | Fort III w Poznaniu | Fort Roon | Fort IIa w Poznaniu | Twierdza Poznań | Fort VIIIa w Poznaniu | Fort Winiary | Fort VI w Poznaniu | Fort VIIa w PoznaniuOceń: Fort I w Poznaniu