Plac Wielkopolski w Poznaniu, dawniej znany jako plac Sapieżyński, to nie tylko prostokątny plac, ale również historyczna przestrzeń usytuowana na terenach byłego przedmieścia Glinki. Znajduje się on na północ od Góry Przemysła, w obrębie Starego Miasta, które w Poznaniu odgrywa istotną rolę kulturową i architektoniczną.
Plac zajmuje imponującą powierzchnię wynoszącą 1,54 ha. Współczesny charakter tego miejsca kształtuje obecność targowiska, które wypełnia większą część jego obszaru. Dodatkowym elementem jest układ torowisk tramwajowych, otaczających plac, które tworzą pętlę. Torowiska te są wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach awaryjnych lub przy czasowych zmianach w organizacji ruchu.
Co ciekawe, w obrębie placu można zaobserwować większą liczbę taksonów drzew w porównaniu do krzewów, co zostało udokumentowane w badaniach przeprowadzonych w 2016 roku. To miejsce tętni życiem, oferując mieszkańcom i turystom wiele atrakcji oraz interesujących przestrzeni do spędzania czasu.
Poznaj osiedle administracyjne Stare Miasto, w którym mieści się Plac Wielkopolski, i doceniaj uroki tego historycznego miejsca.
Historia
Plac Wielkopolski w Poznaniu ma bogatą historię sięgającą średniowiecza, kiedy to tereny przedmieścia Glinki były używane do wydobycia gliny. W XVII i XVIII wieku na tych terenach funkcjonowała strzelnica, która była wykorzystywana przez bractwo kurkowe. W 1786 roku Jan Geisler postanowił nabyć ten teren, co zaowocowało otwarciem jednej z pierwszych kawiarni w mieście.
Następnie tereny te przeszły w ręce Sapiehów, którzy wprowadzenie nazwę „plac Sapieżyński”, która istniała aż do 1945 roku, kiedy to została zmieniona na obecną. Rok 1800 przyniósł regulację placu, a do 1876 roku w jego południowej części znajdował się staw, który powstał na spiętrzonej Bogdance (ciek wodny, który obecnie przepływa w kanale pod placem). Woda w tym stawie była pozostałością po młynie Krotochwila, a dzisiaj w tym miejscu znajduje się zagospodarowany skwer.
W historii placu warto podkreślić, że był on główną areną wydarzeń związanych z rozruchami głodowymi w 1847 roku. Niestety, zabytkowa zabudowa wokół placu została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Zachowała się jedynie jedna kamienica z początku XX wieku oraz pruski budynek Archiwum Państwowe, które wcześniej pełniło funkcję Sądu Nadziemskiego w latach 1879–1882.
Reszta zabudowy na placu została wzniesiona w latach 1953–1955 na podstawie spójnej koncepcji architektonicznej, którą przygotowali i zrealizowali architekci: Stefan Słoński, Leszek Klause, Henryk Błaszkiewicz i Henryk Kara. Niestety, historyczny układ tego miejsca i jego połączenie z dzielnicą Św. Wojciech zostało zrujnowane w latach 70. XX wieku z powodu budowy ulicy Solnej w ramach Trasy Chwaliszewskiej, którą dzisiaj nazywamy I ramą komunikacyjną.
W okresie PRL-u plac Wielkopolski stał się znanym miejscem spotkań dla osób LGBT, tworząc tzw. pikietę.
Architektura socrealistyczna
„Aktualna zabudowa w stylu socrealistycznym została wybrana poprzez konkurs architektoniczny, który dotyczył zagospodarowania zarówno placu, jak i przyległej ulicy Działowej. W celu zaprezentowania projektów, odbył się Regionalny Pokaz Architektury w Poznaniu w roku 1952 oraz wystawa w warszawskiej Zachęcie w 1953, zorganizowana podczas I Krajowej Narady Architektów. Realizację całego założenia przeprowadzono w latach 1953–1956, przy zastosowaniu skromnych normatywów, co skutkowało powstaniem niewielkich i mało funkcjonalnych mieszkań. Docelowym zamierzeniem architektury placu było połączenie historycznego oblicza Poznania z nowoczesnością, dlatego też w elewacjach zastosowano wiele detali nawiązujących do stylów historycznych.
Komunikacja miejska
Na terenie placu można zaobserwować dwutorową trasę tramwajową, a także czasowo wykorzystywaną pętlę tramwajową. W północnej części, przy ulicy Wolnica, zorganizowano przebieg linii autobusowych, które są obsługiwane w ramach Zarządu Transportu Miejskiego. Zgodnie z danymi na dzień 16 lipca 2024 roku, dostępne są następujące połączenia komunikacyjne:
- linie tramwajowe,
- – dzienne,
- – – 7 Ogrody ↔ Połabska,
- – – 8 Ogrody ↔ Miłostowo,
- – – 92 Pl. Wielkopolski ↔ Unii Lubelskiej,
- – – 97 Os. Sobieskiego ↔ Piątkowska,
- – – nocne,
- – – – 201 Osiedle Sobieskiego ↔ Unii Lubelskiej (kursuje tylko w nocy z poniedziałku na wtorek),
- – – – 202 Osiedle Sobieskiego ↔ Franowo (czynne jedynie w noce z piątku na sobotę oraz soboty na niedzielę),
- – – turystyczne,
- – – – 0 Ratajczaka ↔ 27 Grudnia (obsługiwane zabytkowym taborem),
- linie autobusowe,
- – dzienne,
- – – 160 Garbary PKM ↔ Stary Strzeszyn,
- – – 163 Garbary PKM ↔ Górczyn PKM,
- – nocne,
- – – 213 Dębiec PKM ↔ Mogileńska,
- – – – 214 Junikowo PKM ↔ Radojewo,
- – – – 223 Kacza ↔ Zieliniec,
- – – – 224 Boranta ↔ Junikowo PKM (wybrane kursy do przystanku Plewiska/Straż Pożarna),
- – – turystyczne,
- – – – 100 Poznań Główny ↔ Nowe Zoo.
Przypisy
- BartoszB. Żurawiecki BartoszB., Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce, 2023, s. 67.
- Schemat sieci tramwajowej [PDF] [online], Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 22.06.2024 r. [dostęp 20.07.2024 r.]
- Mapa sieci połączeń nocnych ZTM Poznań [PDF] [online], Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 04.07.2024 r. [dostęp 20.07.2024 r.]
- Rozkład jazdy. Linia 0 [online], Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu [dostęp 20.07.2024 r.]
- Mapa sieci połączeń ZTM Poznań [PDF] [online], Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 16.07.2024 r. [dostęp 20.07.2024 r.]
- Rozkład jazdy. Linia 100 [online], Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu [dostęp 20.07.2024 r.]
- Projekt – miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945–2005, HenrykH. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, s. 106.
- Atlas architektury Poznania, JanuszJ. Pazder (red.), AleksandraA. Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 307.
- PawełP. Szumigała PawełP., PiotrP. Urbański PiotrP., Tożsamość miejsca w krajobrazie kulturowym miasta Poznań – odbudowa Zamku Królewskiego Przemysła II [online], s. 65.
- LechL. Trzeciakowski LechL., O pyrze potocznie zwanej ziemniakiem lub kartoflem, „Kronika Miasta Poznania” (4), Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2003, s. 131–133.
- a b BożenaB. Łukasik BożenaB., Zróżnicowanie form i układów zieleni na poznańskich placach miejskich, [w:] Topiarius. Studia krajobrazowe, t. 1, Rzeszów 2016, s. 238, 242.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Aleje Solidarności w Poznaniu | Bielniki | Droga Dębińska | Ulica Zamkowa w Poznaniu | Rynek Wildecki | Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu | Plac Bernardyński w Poznaniu | Plac Kolegiacki w Poznaniu | Plac Międzymoście w Poznaniu | Plac Orawski w Poznaniu | Ulica 27 Grudnia w Poznaniu | Ulica Aleksandra Fredry w Poznaniu | Ulica 28 Czerwca 1956 r. | Rondo Śródka | Rondo Solidarności w Poznaniu | Rondo Obornickie w Poznaniu | Ulica Władysława Sikorskiego w Poznaniu | Ulica Władysława Reymonta w Poznaniu | Plac Adama Asnyka w Poznaniu | Ulica Wenecjańska w PoznaniuOceń: Plac Wielkopolski w Poznaniu