Ulica Kanałowa w Poznaniu


Ulica Kanałowa to ciekawy fragment Poznania, położony na Łazarzu, który znajduje się w obrębie jednostki pomocniczej Osiedle Św. Łazarz. Wytyczona w końcu XIX wieku, zachowuje swoją oryginalną nazwę, a wcześniej funkcjonowała pod niemiecką nazwą de Kanalstrasse. Należy również odnotować, że w latach wojennych była nazywana de Beuthener Str. (ul. Bytomska). Ulica ma układ wschód-zachód, łącząc ul. Kolejową z ul. Głogowską, przecinając przy tym ul. Małeckiego.

Interesująca jest etymologia nazwy ulicy, która pochodzi od podziemnego cieku wodnego, przepływającego z bardziej zachodniej lokalizacji, gdzie znajduje się ul. Berwińskiego. Przez lata, około 1900 roku, Kanałowa zyskała zwartą zabudowę czynszową po obu stronach, która wciąż przyciąga uwagę mieszkańców oraz turystów.

Jednym z najwcześniejszych obiektów architektonicznych tej ulicy jest kamienica pod numerem 17, wybudowana w 1895 roku, charakteryzująca się okazałym stiukowym portalem z postaciami atlantów, zaprojektowana przez Treugotta Girbiga, znanego właściciela tartaku. Z lat około 1910 pochodzi modernistyczny dom narożny przy Kanałowej 8-9 oraz Kolejowej 55-55a, którego projektantem był Kazimierz Ulatowski lub Kazimierz Ruciński. Warto również wspomnieć o secesyjnym budynku pod numerem 3/4, wzniesionym około 1903 roku przez Ludwika Frankiewicza. Obecnie mieści się w nim jeden z najstarszych salonów fryzjerskich w dzielnicy, a w narożnym lokalu sklepowym zachowały się resztki secesyjnego oszklenia.

Wspomnienia o życiu na ulicy Kanałowej oraz Łazarzu w okresie międzywojennym pozostawił Henryk Bomski, dawny lokator kamienicy pod numerem 16, która niestety została zniszczona w 1945 roku i zastąpiona nowym budynkiem.


Oceń: Ulica Kanałowa w Poznaniu

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:22