Most Uniwersytecki w Poznaniu


Most Uniwersytecki w Poznaniu to nie tylko wiadukt drogowy, ale także istotny element komunikacji miejskiej, który wznosi się nad torami kolejowymi i znajduje się w granicach administracyjnych Poznania. Nazwa mostu ma ścisły związek zUniwersytetem im. Adama Mickiewicza, który usytuowany jest w pobliżu, na terenie którego znajdują się takie obiekty jak Collegium Iuridicum, Aula Uniwersytecka oraz rektorat, znany jako Collegium Minus.

Pierwotnie most został zaprojektowany przez architekta Lucjana Ballenstaedta. W wyniku występowania problemów z jego stanem technicznym, na jego budowę zdecydowano się ponownie w latach 2014–2015, kiedy to konstrukcja została całkowicie rozebrana i wybudowana od nowa. Obecnie most jest znaczącym przedłużeniem ulicy Święty Marcin, kierującym się ku Rondzie Kaponiera.

Ważną jego funkcją jest łączenie Dzielnicy Cesarskiej z Jeżycami, co z pewnością zyskało na znaczeniu w kontekście rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w Poznaniu. Most Uniwersytecki został zaprojektowany z myślą o komforcie użytkowników, dlatego posiada:

  • dwa chodniki,
  • jezdnię,
  • wydzielone torowisko tramwajowe.

Na południowo-wschodnim końcu mostu można napotkać interesującą rzeźbę zatytułowaną Obszar obrazów efemerycznych, której autorem jest Jan Berdyszak. Elementy te dodają mostowi wyjątkowego charakteru i czynią go nie tylko funkcjonalnym, ale również atrakcyjnym wizualnie miejscem w mieście.

Przypisy

  1. Rozbierają most Uniwersytecki w Poznaniu. "Dobrze, że się nie zawalił" (tvn24.pl).

Oceń: Most Uniwersytecki w Poznaniu

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:7